Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o známkách » Zkušenosti s poštami

Vykupminci.cz
Numisargo

Zkušenosti s poštami

Moderátoři: ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Mě pošta úžasně vytočila! V květnu jsem odesílal cenné psaní do zahraničí, který se ztratilo. Dobrá, stane se. Měsíc poté jsem uplatňoval reklamaci. Paní za přepážkou mi sdělila, že reklamační doba jsou 3 měsíce. Skoro celé tři měsíce jsem čekal, pak mi přišel dopis, že se zásilka skutečně ztratila. Šel jsem tedy na poštu a tam se dozvěděl, že podací lístek není vše a krom něj ještě potřebuju fakturu nebo účet od sběratelského materiálu, který jsem v balíku měl. ALE! Jak můžu mít doklad od něčeho, co jsem kupoval na sběratelské burze u stolku? A pak jsem jej po čase přepustil někomu jinému? A obratem mi bylo sděleno, že mi pojistku tím pádem nevyplatí (a nebylo to malá částka, ale v řádu tisíců!). Do dnešního dne jsem si myslel, že k reklamaci stačí podací lístek - očividně ne! :(

Máte někdo podobnou zkušenost s naší úžasnou Českou poštou? :( :evil:
Moderátor
Takovou podobnou zkušenost mám - ne sice s cenným psaním, ale s doporučenou zásilkou do zahraničí. Už je to sice několik let, ale stalo se mi něco podobného. Posílal jsem peníze v doporučeném dopise (tenkrát jsme ještě nemohli mít PayPal) do Indie. Zásilka však nedorazila (jak to tak v Indii často bývá) a tak jsem to reklamoval. Uběhlo asi 6 měsíců a nic se nedělo (tenkrát na to měli 6 měsíců) a tak jsem se informoval na České poště co se s tím děje. Tam mi sdělili, že indická strana ještě ani neodpověděla a že mám ještě několik týdnů počkat, zda alespoň odpoví. No nestalo se tak, ale při další návštěvě mi alespoň vyplatili paušální částku, tenkrát to bylo asi 1200 Kč včetně poštovného.

Nevím a v podmínkách pošty jsem to nenašel, zda mají pracovníci vůbec právo požadovat, co ve ztracené zásilce bylo. V případě cenného psaní ručí až do výše napsané částky, bez ohledu na to, jestli je v tom prázdný papír a nebo hrouda zlata. Já pamatuju, že jsem několikrát po výše prožité události posílal pak peníze do Indie v cenném psaní. A nebylo to tak jednoduché jako dnes. Musel jsem se zásilkou na celní přepážku a obsah vložit do obálky před celníkem, jinak by mi to ani neuznali.

Ale jinak s ČP mám docela dobré zkušenosti (až na pár zásilek zbytečně zadržených na celnici). Už mi také mnohokrát došel dopis zatavený u nás na Ruzyni (a s nálepkou došlo poškozeno z ciziny), něco podobného už tady bylo ukázáno.
Registrovaný uživatel
jan322: to je sila, tiez som na sk poste reklamoval stratenu zasielku. na vypatranie mala posta mesiac, stacil podaci listok a na nic sa nepytali. po mesiaci mi povedali ze nic nenasli a vyplatili plnu sumu.
podla mna sa nevzdavajte a treba narobit na poste poriadny krik. a vam stacilo povedat ze to bol zberatelsky material , ktory je v rodine od nepameti......
neverim ze vam reklamaciu neuznaju ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Taky si myslím, že to je z jejich strany nesmysl, kdyby ste tam posílal peníze, tak jim to dokážete čím? Podle mě taky platí, že je to pojištěno na takovou částk, jakou napíšete a howgh, když pošlete bramboru a budete si ji cenit na 20.000 a zaplatíte řádně poštovné, tak jim je do toho prd, kolik ta brambora stála... Bohužel Vám nezbyde asi nic než stížnost a intenzivní pruzení, na nic jiného často neslyší...
Registrovaný uživatel
Jinak koukněte ještě na stránky ČP, prošel jsem to a žádnou takovou podmínku jsem tam nikde nenašel, akorát že musíte zaplatit poštovné a koupit si origo obálku na cenné psaní, jinak nic, tak ať se tam panenka zklidní
Moderátor
Děkuji za ohlasy. Dnes jsme s paní pošťačkou sepsali čestné prohlášení o tom, že mince měla skutečně danou hodnotu. Prohlášení se odesílalo zpět do Prahy. O dalším vývoji budu informovat.
Moderátor
Presne tak, musi zaplatit castku na kterou byla zasilka pojistena, i kdyby v ni bylo zasilano suche z nosu. V pripade extremni nespoluprace je potreba medializace a v krajnim pripade zaloba.
Registrovaný uživatel
Zákon č. 29/2000 Sb. o poštovních službách § 13 odstavec 2.:
„Při ztrátě poštovní zásilky hradí provozovatel škodu ve výši ceny, kterou měla poštovní zásilka v době a místě jejího poštovního podání. Byla-li však sjednána náhrada škody v paušální výši, provozovatel hradí škodu ve výši sjednané paušální částky.“

Náhrada škody v paušální výši sjednána nebyla. Ta je jen u doporučené zásilky 870 Kč a u obyčejné zásilky nic.

Ta účtenka je pouze pomůcka k jednoznačnému ocenění obsahu zásilky. Nemůžou ji vyžadovat, stačí vaše prohlášení o ceně a v případě pochybností si to pošta sama nechá ocenit. Pokud by obsahem zásilky byly peníze (platné ;)), pak není co řešit.

Snad vám to dobře dopadne a pošta všechno nahradí.
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Presne tak, musi zaplatit castku na kterou byla zasilka pojistena, i kdyby v ni bylo zasilano suche z nosu. V pripade extremni nespoluprace je potreba medializace a v krajnim pripade zaloba.


Zni to sice logicky, ale bohuzel tomu tak neni.

Reklamace a náhrada škody
51. Podnik hradí jen skutečnou škodu do výše sjednaného
limitu odpovědnosti (do výše udané ceny).


viz. Poštovní a obchodní podmínky České pošty - str. 90 s.p.http://www.ceskaposta.cz/assets/nastroje/ostatni_sluzby.pdf
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
Čistě teoreticky:

Koupím minci na aukci, mám od ní doklad, stála mě 5000Kč
Prodal jsem minci přes aukční server, mám doklad o prodeji, prodala se za 6000Kč

Minci jsem odeslal v obálce pojištěné na 11000Kč, zásilka se ztratí.
Zákazníkovi, jemuž nebyla dodána zásilka musím vrátit zpět peníze, tedy 6000Kč
Přišel jsem o hodnotnou minci za 5000Kč
Nemám ani peníze, ani minci - skutečná škoda je 11000Kč a na tolik byla pojištěna zásilka.

Je to logické, ale předpokládám, že pošta nebude počítat s tím, že zákazníkovi vrátím peníze.
Registrovaný uživatel
jan322: Škodu byste měl 6000 Kč. Nepřepočítal jste se trochu?
Registrovaný uživatel
Jinak receno, "udana cena" neni primo "pojisteni na onu castku". Udana cena je jen jakasi horni hranice hodnoty zasilky udane odesilatelem, a CP ma pravo dale overovat opravnenost pozadavku na nahradu skody v opravdove vysi hodnoty obsahu zasilky.
Jinak vsechny doporuceny zasilky jsou automaticky pojisteny na 500Kc a v pripade ztraty se tato castka automaticky pausalne vyplaci. U zasilek pojistenych nad 500Kc se vyplaci jen jejich skutecna (zjistena) hodnota.
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
jan322 napsal
Čistě teoreticky:

Koupím minci na aukci, mám od ní doklad, stála mě 5000Kč
Prodal jsem minci přes aukční server, mám doklad o prodeji, prodala se za 6000Kč

Minci jsem odeslal v obálce pojištěné na 11000Kč, zásilka se ztratí.
Zákazníkovi, jemuž nebyla dodána zásilka musím vrátit zpět peníze, tedy 6000Kč
Přišel jsem o hodnotnou minci za 5000Kč
Nemám ani peníze, ani minci - skutečná škoda je 11000Kč a na tolik byla pojištěna zásilka.

Je to logické, ale předpokládám, že pošta nebude počítat s tím, že zákazníkovi vrátím peníze.

Tento příklad mi připomíná starý židovský vtip:
"Mít sto korun a nemít sto korun, to je dvěstě korun rozdíl".
Skutečná škoda v tomto případě nemůže být 11.000 Kč, ale podle úhlu pohledu 5.000 Kč nebo 6.000 Kč.
Moderátor
Nepřepočítal, vím co píšu.
dejvy: ano, je mi to jasné :mrgreen: Pro poštu by byla pojistka 5 nebo 6 tisíc.
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 26. 7. 2011, 19:27. »
Registrovaný uživatel
jan322 napsal
Čistě teoreticky:

Koupím minci na aukci, mám od ní doklad, stála mě 5000Kč
Prodal jsem minci přes aukční server, mám doklad o prodeji, prodala se za 6000Kč

Minci jsem odeslal v obálce pojištěné na 11000Kč, zásilka se ztratí.
Zákazníkovi, jemuž nebyla dodána zásilka musím vrátit zpět peníze, tedy 6000Kč
Přišel jsem o hodnotnou minci za 5000Kč
Nemám ani peníze, ani minci - skutečná škoda je 11000Kč a na tolik byla pojištěna zásilka.

Je to logické, ale předpokládám, že pošta nebude počítat s tím, že zákazníkovi vrátím peníze.


Pocitate spatne..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
elle napsal
Jinak receno, "udana cena" neni primo "pojisteni na onu castku". Udana cena je jen jakasi horni hranice hodnoty zasilky udane odesilatelem, a CP ma pravo dale overovat opravnenost pozadavku na nahradu skody v opravdove vysi hodnoty obsahu zasilky.
Jinak vsechny doporuceny zasilky jsou automaticky pojisteny na 500Kc a v pripade ztraty se tato castka automaticky pausalne vyplaci. U zasilek pojistenych nad 500Kc se vyplaci jen jejich skutecna (zjistena) hodnota.

Trochu to souvisí se způsobem odpovědnosti za zásilku. Za doporučený dopis pošta ručí pouze za ztrátu zásilky, nikoliv za ztrátu obsahu; proto v případě ztráty zásilky vyplácí "paušální" částku. V případě zásilek s udanou cenou pošta ručí i za ztrátu obsahu a v tom případě zjišťuje jeho hodnotu (především kvůli částečným ztrátám); proto je uvedena formulace "do výše sjednané částky". Za ztracenou zásilku pošta ručí v plné výši udané ceny.
Registrovaný uživatel
elle napsal
Zni to sice logicky, ale bohuzel tomu tak neni.

Reklamace a náhrada škody
51. Podnik hradí jen skutečnou škodu do výše sjednaného
limitu odpovědnosti (do výše udané ceny).


viz. Poštovní a obchodní podmínky České pošty - str. 90 s.p.http://www.ceskaposta.cz/assets/nastroje/ostatni_sluzby.pdf


To jsou sice podmínky pro obchodní balík, ale platí to i pro cenné psaní.
Registrovaný uživatel
Dejvy, mýlíš se. Poštovní podmínky České pošty:
„Za škodu vzniklou ztrátou doporučené zásilky podnik odpovídá; v případě ztráty uhradí náhradu v paušální výši 870 Kč. Za ztrátu se považuje i úplné zničení doporučené zásilky nebo úbytek celého obsahu doporučené zásilky. Za škodu vzniklou poškozením nebo úbytkem obsahu doporučené zásilky podnik odpovídá, a to až do výše 870 Kč.“
Registrovaný uživatel
dedek: 870? Byvalo to 500 ne? Nechce se mi ted hledat v tech jejich stanovach..
Nedavno jsem odesilal dop. balicek a bylo mi receno ze bez pripojisteni je zakl. pojisteni 500Kc
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
elle: Jenom do zahraničí je to 870 Kč, asi podle předpisů světové poštovní unie.
Registrovaný uživatel
dejvy: jj..
Jinak co myslis, resp. co je presne mysleno tema (castecnejma ztratama)? Jinak kdyby opravdu platila tva posl. veta, tak by CP nic nezjistovala a automaticky udanou cenu vyplacela, coz se v praxi nedeje..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
dědek napsal
elle: Jenom do zahraničí je to 870 Kč, asi podle předpisů světové poštovní unie.


aha, tak to jo..
diky
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
PS: ja psal ciste o vnitrostatnich zasilkach, pokud se bavite o tech do/ze zahranici, tak tam mozna jo, tam nevim jak to je - tam posta mozna opravdu vyplaci CELOU udanou hodnotu (?)
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
Přiznám se, že jsem nové poštovní podmínky ještě nečetl a vycházel jsem ze starších, které se tedy v tomto bodě změnily. Měl jsem s tím zkušenost před pár lety, kdy mi došel "poškozený" R-dopis (poškozený tak, že z boku byl otevřený ustřižením, pak přelepený izolepou - i přes poštovní razítko - pošta doplnila poznámku "došlo poškozeno"). Hmotnost odpovídala, nic nechybělo, ale dostal jsem tenkrát informaci, že na náhradu ztráty obsahu nemám nárok.
Registrovaný uživatel
elle napsal
tenzor napsal
Presne tak, musi zaplatit castku na kterou byla zasilka pojistena, i kdyby v ni bylo zasilano suche z nosu. V pripade extremni nespoluprace je potreba medializace a v krajnim pripade zaloba.


Zni to sice logicky, ale bohuzel tomu tak neni.

Reklamace a náhrada škody
51. Podnik hradí jen skutečnou škodu do výše sjednaného
limitu odpovědnosti (do výše udané ceny).


Stejně to nechápu, co teda ta moje výše uvedená brambora, ke které mám citovou vazbu a má pro mě hodnotu 20.000, poslal jsem ji cenným psaním, udal cenu 20.000 a zaplatil příslušné poštovné? To mi pošta zaplatí jenom 1,20 za obyčejnou bramboru? Je zajímavé, že když se něco ztratí, zjišťují skutečnou hodnotu zásilky, ale když platím poštovné dle uvedené ceny, je jim obsah putna... to je fakt fér

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Pokec o známkách » Zkušenosti s poštami

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1