Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I. (1526-1565)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Přiklonil bych se k původnímu použití puncu D, zejména z důvodu logiky chyboražby (D je část.podobné O).
Moderátor
za mne souhlas, vecer mne to napadlo taky, ale nechal jsem se necim rozptylit a uz jsem to nejak nerozvijel :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

pozn.: s D ve FERDINANDVS to sice mozna uplne sedet nemusi, ale raznice mohly vzniknout oddelene s odstupem dni, tydnu i mesicu. Takze tam srovnavat uplne nejde. To trosku dokazuje i uroven opotrebeni pismene A, ktera neni uplne stejna jak se mi na prvni pohled zda. Kazdopadne moc hezka mince, gratulace.
Registrovaný uživatel
oliver napsal
... ale nechal jsem se necim rozptylit ...


Aspoň na rovinu napíš že niekým :D
Jasné páni, súhlas, "D" dáva omnoho väčšiu logiku ako "I".
Registrovaný uživatel
Jako bych toho týpka, co vybíjel puncy do matrice, viděl: Začal vybíjet P-A-T, pak si odskočil s pískem, viděl jako poslední literu R a chtěl pokračovat R-D(INAND) a v tom si uvědomil, že zhotovuje raznici pro rubní stranu a musel to opravit :D
Registrovaný uživatel
Treba dodať, že už vtedy vo výrobe platilo, že s pieskom môžeš ísť len cez prestávku. Chalan ale večer popil veľa medoviny a ráno mal každú chvíľu plný močák. Využil teda chvíľu, keď vedúci dielne odišiel na krátku poradu s mincmajstrom, ale nestihol sa včas vrátiť (veľa, veľa medoviny sa popilo). Rýchlo sadol k ponku ale v strese vybral podobný ale nesprávny punc...no a to už bol pri ňom vedúci: "Ty kkt, pozri, ako si djbal ten kolok! To D rýchlo prebi na O, lebo nestihneme plán. Kua, snáď si to výstupný kvaliťák nevšimne..." :evil:
...a nevšimol ;)
Registrovaný uživatel
Kvaliťák si toho možná všiml, ale za patřičný obnos dělal, že nic nevidí (podobně jako dnes) :D
Registrovaný uživatel
Nechcete o tom napísať knihu alebo natočiť film? :)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Toto mi priniesol kamarát, že si nevie rady s rozpoznaním letopočtu. Na fotke vyzerá povrch mince divne, ale skôr si myslím, že to bude svetlom a starým foťákom, ktorý mám v práci. V ruke mi minca príde ako originál a aj opis, madona a štít je OK. Čo vy na to?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
vyzerá divne, sú tam omylom vypuncované asi dve deviatky
Registrovaný uživatel
1544
Registrovaný uživatel
Mne sa tá minca zdá zvláštna práve tým letopočtom a pokračovaním textu Ferdinandus ... pôsobí na mňa akýmsi improvizovaným dojmom. Dám narýchlo na porovnanie klasické kremnické razby - zaujímavé je na oficiálnych razbách v porovnaní so skúmanou mincou rozdiel "váhy" písma (oficiálne majú silnejšie drieky - ale rozdiel mohol vzniknúť opotrebovaním = = = opotrebovaním ale nemohol vzniknúť ten neštandardný typ číslic a trošku "pomuchlaný" erb.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No, myslel som aj na toto, ale neviem, neviem...pre porovnanie dám 1544 a 1539.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
táto deviatka sa trochu viac podobá

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No, vážne je to zatiaľ najviac podobné.
Registrovaný uživatel
Tiež mám jednu, pred časom som ju tu dával a videl som ešte asi dva kusy,tak si myslím že rôznych mrzáčikov je viacej.
Registrovaný uživatel
mě osobně to přijde, jako by tam byly použity gotické čtyřky, stejně jako na pražských groších Ferdi I. ....
Moderátor
Viděl bych to taky tak. Na uherských mincích se používala taky, vždyť už se to tady několikrát probíralo.
Registrovaný uživatel
Na Ferdinandových denároch sa ale gotické 4-ky nikdy neobjavili. Všeobecne na uhorských denároch naposledy v roku 1514, resp. mám dojem, že na Moneta Nova som videl aj pri 1524.
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 12. 11. 2015, 11:46. »
Registrovaný uživatel
Gotickú 4-ku by som asi na základe vyššie uvedeného vylúčil. Jednalo by sa teda najskôr o razbu z roku 1534, kde je použitá vždy klasická 4-ka.
Moderátor
Co říkáte tvaru čtyřek na tomto denáru (pootočte si je po směru hod.ručiček)
http://www.numismatika-ostrava.cz/cz/detail/2-mince/53-rakouska-monarchie/76-1526-1564-ferdinand-i-/9863-ferdinand-i-1527-1564-denar-1544-kb-.html

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No, toto celkom sedí, zatiaľ asi najpravdepodobnejší scenár. :)
Registrovaný uživatel
comes napsal
Mne sa tá minca zdá zvláštna práve tým letopočtom a pokračovaním textu Ferdinandus ... pôsobí na mňa akýmsi improvizovaným dojmom.

Nemôže to byť nepodarené dobové falzum z billonu ?
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Nemôže to byť nepodarené dobové falzum z billonu ?


Aj to je možné.
Registrovaný uživatel
Fidzi (272) vybral tú časť, ktorou som "veľmi rozvážne" naznačil, že je to asi falzum. Sú tam jednoducho zvláštnosti, ktoré by v mincovni nevznikli - ak by to bolo 1599, tak by sa určite nezmýlili s menom panovníka. Tie číslice sú oveľa improvizovanejšie, než tie na snímke Kučera (270). Kolopis s menom Ferdinandus je tak neštandarne rozhádzaný - nesedí na pomyselnej linke (resp. kružnici) - niečo také sa na kremnických razbách v polovici 16. storočia proste nedá nájsť a napokon ten erb je síce slušný, ale keď si pozriete erby z oficiálnej mincovne KB tak sú ako "rezané laserom", tento je taký "zmäknutý" mierne deformovaný. Sú tam aj ďalšie "kompozičné" nedostatky, ktoré kremnické denáre nemávajú - sú to také drobnosti ako "prázdnota" v priestore za G - bodka - letopočet. Inak slušná práca. Samozrejme, je to len môj dojem podľa fotky.
Moderátor
Tu ho máte ešte raz, aj Jezulátkovi rovnako "veje háro"... ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1