Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I. (1526-1565)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pridávam denáre Ferdinanda I., doplnil som niektoré chýbajúce ročníky :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Celkom pekná Kremnica, blahoželám.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Ďakujem, no stále mi chýba niekoľko ročníkov.
Registrovaný uživatel
1542 máš?
Registrovaný uživatel
sigur napsal
1542 máš?

Ten mám, najviac čo sledujem sa mi vyhýba 1531, o 1559 ani nehovorím :D
Registrovaný uživatel
Sigur tá 1542 je pekná?mám záujem.MisoPN 1531 mám.
Registrovaný uživatel
Moje kritériá spĺňa: kompletný, okrúhly a neporušený strížok, kompletne vyrazený mincový obraz, perlovce a opis, bez dvojrázu, pekná patina. Jedno slabšie miesto na štíte. Za 9 eur + pošta je tvoj.
Včera som ho akosi prehliadol medzi prebytkami, inak by ho asi zobral tocomabyt. Ak ho chceš, pošli správu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 10. 12. 2013, 19:22. »
Registrovaný uživatel
Pošlem.
Registrovaný uživatel
Zuzi ak by sa dalo hodíš sem foto toho denáru 1531?
Registrovaný uživatel
Hodím len to musím nafotiť.
Registrovaný uživatel
Hrozné ale teraz lepšie nespravím. :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nevadí aj tak ďakujem za foto. Neviem mne sa tento ročník vyhýba a to dosť.
Registrovaný uživatel
Keď je záujem tak ho pustím.
Registrovaný uživatel
For MisoPN: ;)
Viem zohnať tento ročník v podobnom stave, ale až budem brať od týpka viac vecí. Poštovné je dosť vysoké a pri jednom kuse sa to neoplatí. 1559 bohužiaľ zatiaľ tiež nemám.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
S tou ´59-tkou to je ozaj zaujímavé. Mne nakoniec bola dobrá aj táto - teda, pre nie celkom zorientovaných, len upresním, že tu hovoríme o razbe s kráľovským titulom - Unger 745a (na obrázku tá vrchná) - minca dole je zohnateľnejšia určite aj v lepších stavoch ako môj teraz prezentovaný exemplár v dolnej časti - tu je však rozdiel v tom, že je tam cisárky titul (minca dole - Unger 748a) - rýchlejšie sa to dá rozoznať podľa toho, či je letopočet v kruhopise, alebo nad štítom ... inak pekné denáre ... len sypte ďalšie :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ok, tak ešte dám 1540 s bodkami a s kvetinkami v opise... :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sigur ak budeš mať tú 1531 kľudne napíš mail :)
PS: fakt pekné denáre, mám ich dosť, ale takto pekných veru nie.
Registrovaný uživatel
Zdravim kolegov,

pridam zle nafoteny pekny strizok 1538 s bodkami v opise aj v rozdeleni datumu.. Chcel by som sa opytat, preco to rozdelenie datumu tam je ? :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Na kremnických denároch sa s tým stretávame práve rokoch 1538-1540 (zatiaľ to mám takto odsledované - teda nie je to definitívne konštatovanie). Myslím si, že je to zámerné, niečo ako značka rezača (?).

V latinských textoch - napr. v úradných listinách sa arabské číslice považovali za značku skrátenia. Aby sa celé čislo/letopočet nevypisovalo slovami, bývali číslice často oddeľované bodkou ako značkou kontrakcie napr.: "1.5.4.1", prípadne sa nad celý letopočet nadpísala s rovnakou funkciou vodorovná čiara. Pri týchto denároch si ale myslím, že to bude tak ako píšem na začiatku. Možno to má niekto preskúmané podrobnejšie, takže aj ja som zvedavý :-)
Moderátor
Žádné rozdělení datumu tam nevidím, to co vypadá jako tečka je okraj číslice 3, viz třeba podobné zde:
http://www.delcampe.net/page/item/id,225153152,var,AUSTRIA--HUNGARY-FERDINAND-I-SILVER-DENAR-1538-K-B,language,E.html
Registrovaný uživatel
pri trojkových sa to tak môže javiť, ale pri štvorke to už nesedí

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
OK přesvědčil jste mne, beru zpět
Registrovaný uživatel
Dakujem comes, najprv som si myslel, ze sa jedna o chybu razenia a je to fakt zle dorezana raznica, ale vsimol som si to tu pri viacerych denarov a takisto vyvraciam nazor pana Kuceru, pretoze vsimol som si to aj pri 15.40... Moze sa jednat o znacku mincmajstra, nevidel som takto rozdeleny letopocet na vyssich nominaloch, no uvidime.Takze mozno sa niekto vyjadri a povie nam o tom viac :)
_______________
Registrovaný uživatel
Na mojej 1539 je bodka pod č.3.
Registrovaný uživatel
Ona ta tečka v letopočtu nemusí znamenat nic zvláštního, může to být jen dekorativní prvek, stejně jako jsou použité i další symboly mezi slovy či zkratkami v opise. V té době bylo běžné, že se takové ozdobné prvky dělaly, známe to i z epigrafických památek, jako jsou různé raně novověké náhrobníky, epitafy atd. , kde jsou také velmi často (skoro vždy) slova i zkratky odděleny tečkami, routami atd. Zde se často tato znaménka používala i při rozdělení letopočtu, psaného "arabskými" číslicemi. Zrovna nedávno jsem zpracovával jeden náhrobník jako úkol do školy a měl například "formát" letopočtu 1.5.76

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1