Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ferdinand I. (1526-1565)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
A čo toto? Nedorazená alebo skutočne chýbajúca, teda na razidle nevyrytá kvetinka?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Myslel som to ako značku v úvodzovkách, ktorá mohla mať len dekoratívnu funkciu, ale bola tam dávaná zámerne a v prípade K-B denárov zatiaľ len v tom období. Teda je to "značka" charakterizujúca ppod. cítenie jedného z rezačov, prípadne niekoho, kto o tom mohol rozhodnúť.

Mohlo by byť zaujímavé, nájsť práve pre toto obdobie a mincovňu práve razby bez takejto "značky". Asi jednoznačne to vieme rozhodnúť len pri tej 15.40.

Pri tej 39 sa mi ešte zdá, akoby vyrazením "značky" ubudlo niečo z bruška číslice 5, ale neviem ako by to technológia výroby razidla umožnila (na tej prvej 39-ne) - ale to už len tak na dlhé večery ...

ZUZI - je tá bodka pod č. 3 na Vašej minci inak, ako na doterajších snímkoch - je vyslovene pod trojkou ? Dala by sa priebežne pridať fotka ?
Registrovaný uživatel
Ad SIGUROV obolus - myslím si, že "skutočne chýbajúca"
Registrovaný uživatel
Ano je pod č.3.
Registrovaný uživatel
Slabšie foto .

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Fotka v pohode. Tu je zrejmé, že tá bodka nie je súčasťou trojky, že je tam dodávaná "zámerne". Z tých predchádzajúcich, najmä pri 1538 to také zrejmé nie je.

Škoda, že nevieme, čím bolo v mincovni toto 1538-1540 odlišné od obdobia pred a obdobia po, možno je to len vec personálneho obsadenia.

Pozeral som medzitým aj na webe, či bude niečo z tohto obdobia - najmä 1540 bez bodky, ale zatiaľ som nenašiel a zároveň je zrejmé, podľa variability umiestnenia tej bodky na rôznych denároch, že bola použitá v tomto období, ak nie na všetkých, tak aspoň na doložiteľných razidlách táto bodka v letopočte.
Registrovaný uživatel
1538 - 1541

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to nejako kostrbato napísané - proste zatiaľ to vyzerá, že v rokoch 1538-1540 v Kremnici vždy z neznámych príčin dali tú bodku do letopočtu.
Registrovaný uživatel
Tak aj 1541 (!) - to vidím prvý raz ... sigur, nádherné kusy !
Registrovaný uživatel
Vďaka :)
Registrovaný uživatel
Sigur fakt pekné, tak bodka je vyriešená. :lol:
Registrovaný uživatel
Je a nie je ... lebo pri tej 1541 je veľa kusov z rôznych variantov razidiel, ktoré sú bez bodky ... takže ak nepoznáme bez bodky z toho obdobia 1538-1540 ešte to neznamená, že neboli, resp. nemožno tvrdiť, že v tomto období boli len s tou bodkou ... a to je to, čo na histórii mám najradšej :-)
Registrovaný uživatel
Jasné, ale došli sme k záveru že bodka to je.
Moderátor
ja mam 15.38 a 15.40, ale vsechny rocniky samozrejme nemam. rocnik 1541 mam bez tecky.

napada mne, zda ta tecka nemohla byt nejakou "tajnou" ochranou, nebo pokusem o ni, v dobe, kdy se tyto mince pomerne bezne padelaly
Registrovaný uživatel
takze sa tam vyskytol uz aj 15.41, inak fakt krasne denariky sigur! Urcite ta bodka je zamer, ale kedze sa o tom v literature nepise, su to len predpoklady a podla mna aspon jeden z nazorov bude ok :)
_______________
Registrovaný uživatel
Vážne zaujímavé, sigur aj sa pripájam ku gratuláciám, veľmi pekné denáre. Bodky v letopočtoch mám v ročníkoch 1538 a 1539. V zbierke mám tri denáre 1541, ale všetky sú bez bodky v letopočte.
Tá "tajná" ochrana by mohla byť zaujímavá, chcelo by to zohnať foto nejakých fálz práve z ročníkov 38,39 a 40. Potom by to bolo (asi) vyriešené, či našli ste aj denáre týchto ročníkov bez bodky?
Registrovaný uživatel
Rád bych se zeptal jestli s touto mincí něco dělat nebo nechat jak je. Tato nesourodá patina je způsobená špatně namíchanou slitinou nebo nízkou jakostí stříbra a stářím?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ja by som to nechal tak ako to je, určite to nečisti. Inak neviem čim to mohlo vzniknúť, niekto iste bude vedieť a vyjadrí sa.
Registrovaný uživatel
Ak je to pôvodná patina, tak je to niečo, čo sa na tej minci tvorilo takmer 500 rokov a teda to tam patrí. Určite s tým nič nerob. Tiež mám jeden denár, kde madona vyzerá, ako keby ju niekto ovracal a aj tak sa mi tá minca páči... ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
samozrejme muze hrat roli nehomogenita slitiny, v tomto pripade bych si ale spis tipnul na nehomogenitu okolniho prostredi (obvykle jine mince kolem). osobne bych to ponechal, jak to je, tim spise, ze se nejedna o "obycejnou" kremnickou razbu, tj. jak ve slovestine krasne zni "ovracane" :D
Registrovaný uživatel
Pravdepdobne miesto s vysokou mineralizaciou pôdy
Moderátor
vsimnete si, ze ten flek je takovy "srpkovity" - napovida to tomu, ze mince nelezela sama, ale spolu s vice mincemi
Registrovaný uživatel
Na sieti som našiel dva zaujímavé snímky fálz Ferdinandových denárov, pobavil ma najmä ten "1553" - ak ho tak môžem označiť :-) ... ten širší tvar štítu mi skôr pripomína 1528-1530-te roky ... a zdalo sa mi, že to chcelo byť H-S ... ale asi to kľudne môže byť aj KB ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
pekne kousky
Registrovaný uživatel
Kúpil som pár denárov Ferdinanda I. a upútala ma jedna zaujímavosť. Pri dvoch ročníkoch je v opise bodka v strede letopočtu - .15.38. a .15.39. Je to nejaká zvláštna varianta alebo bežná záležitosť ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.788 Auctions / 32.320 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ferdinand I. (1526-1565)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1