Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Identifikace a určení antických mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Identifikace a určení antických mincí

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
v pravo pod napisem je silna vrstva nějakeho oxidu, tak to možná zkresluje napis
Registrovaný uživatel
Tady pro porovnání přikládám jeden republikový Serv.136před.kr.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny, potřeboval bych pomoci s identifikací této bronzové mince. Je v horším stavu, ale snad čitelná. Předem díky za pomoc

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
mince není jen horší, ale zcela zničená, takže si lze vymyslet skoro cokoliv kde je spes repvb...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
vím, že je špatná, prakticky do šrotu, ale našel jsem ji za zvláštních okolností a váže mě k ní skoro citový vztah, stálo mě to dost úsilí, abych ji dostal alespoň do toho stavu v jakém je teď. Dalo by se určit alespoň přibližně období ?
Registrovaný uživatel
Upřímně, je lepší minci nechat patinu, než ji takto vyčistit, aby byl takto vidět holý kov...ale nevím, jakou patinu měla před tím- jestli "houbovitou", pak by byla nejspíš stejně nezachranitelná. Opis se jménem panovníka se nalézá na aversu a zde prostě není vidět. Třeba někdo podle motivu pozná víc. Odhadem je to 3-4.stl.n.l., odborníci možná upřesní.
Moderátor
Taky bych rekl, ze pokud tam byl citovy vztah, tak podle vzhledu mince nejspis slo o nenavist :mrgreen: Protoze navic prakticky neexistuje opis na aversu, bylo by to opravdu jen hadani z koule. Samozrejme, jde o 2. polovinu 4. stoleti.
Registrovaný uživatel
mince byla silně napadená "morem" a absolutně nečitelná, takže v podstatě nezachránitelná. Nechal jsem si ji jako talisman a chtěl jsem vědět z jakého je období, proto jsem ji "brutálně" vyčistil:-D, normálně bych to samozřejmě neudělal
Registrovaný uživatel
Stačilo poznat typ reversu (SPES REIPVBLICE)
a do filtru zadat "exergue" (SMKS), což lze na minci bez problému vyčíst.
Ze zbylých 3 variant je to, podle mě, ta bez ničeho v levém poli takže RIC Cyzicus 117

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) SYSEL v 21. 10. 2014, 11:32. »
Moderátor
Ok, uznavam, ze tady to nejspis urcit jde, ale ja to SMKS treba neprecetl a na prvni pohled to tak ani nevypada (BTW, proc je tam mezera pred S? to neni moc typicke..). Typ reversu byl jasny (psal uz Dracek) a mimochodem pripadu kdy se da v jeho ramci zjistit konkretni typ jen podle znacek, moc nebyva.
Registrovaný uživatel
mezera typická není, ale ani bych neřekl, že je výjimečná, poslední písmeno (číslo nebo symbol dílny) bývá někdy trochu posunuté oproti očekávané pozici.
Samozřejmě, kdyby to místo Spes Reibulice byl třeba Fel Temp Reparatio nebo Gloria Romanorum tak je přesné určení bez šance.
Příklad RIC 117 na wildwinds má mezi K a S úplně stejnou mezeru.
http://www.wildwinds.com/coins/ric/constantius_II/_cyzicus_RIC_viii_117.jpg
Moderátor
Holt to sem tam flakali :) Tyhlety razby jsou z obdobi, kdy opakovane selhavaly pokusy vyvest rimskou ekonomii z krize a udelat uspesne menove reformy, takze muzeme byt obcas radi i za to, co se dochovalo.
Registrovaný uživatel
Dovoluji si ještě jednou požádat o pomoc s identifikací dvou římských "mrtvolek".
První mince je hmotnosti 1,46 gramu, a průměru pouze cca 11 až 12mm.
Druhá mince má hmotnost 1,7 gramu, a rozměr cca 16mm.
V realu na ní spíš tuším opis na averzu: constantinvs max avg..
Vím že jde spíše o šrot:-)
S díky Navry

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
U toho Constantina bych hádal Řím
http://www.acsearch.info/search.html?id=58284

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
SYSEL: Děkuji Vám za informaci.
Registrovaný uživatel
Zdravím, můžete mi prosím poradit o čí antoninianus jde? Portrét mi moc neříká a opis také nemohu nějak rozluštit. Moc dík.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to antoninian Galliena, revers je GERMANICVS MAX V, coz je vzacnejsi revers. Opis na aversu nejspise GALLIENVS PF AVG.
(konecne tu da nekdo minci z meho oboru a ne nejake konstantinovce, ve kterych plavu :)
« Poslední úpravu provedl(a) Tovy v 28. 10. 2014, 20:24. »
Registrovaný uživatel
Moc děkuji. :-)
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny, nemá někdo zkušenosti s nějakou látkou (chem.) která by byla vhodná bezpečně rozeznat stříbro od jakékoliv napodobeniny (falza).
Moderátor
Pratele, tudy ne..

Pokusim se vysvetlit.
Za prve, na antiku se chemie nepouziva. Jednak si to ty mince nezaslouzi a jednak to neni zadna moderna, u ktere je jasne, jake je slozeni a jak bude povrch mince reagovat..
Za druhe, zvlaste mincovnictvi rimske rise se uz od Nera vyznacuje mj. tim, ze se denary (a pozdeji antoniniany) nerazi z ryziho nebo skoro ryziho stribra. V obdobi vojenskych cisaru pak zname mince, ktere maji ryzost jen par procent, ale diky technologii razby na povrchu stribnou vrstvicku o vysoke ryzosti. Takze je otazka, co by se vlastne porovnavalo s cim.
Pokud to bylo mysleno, jak rozeznat razby obsahujici stribro od padelku, kde neni zadne (napr. z cinu, olova nebo ruznych slitin), tak to by mel kazdy zkusenejsi sberatel poznat uz podle vzhledu. Krom toho trochu lepsi falsa klidne stribro obsahovat mohou a padelky vyssi tridy ho budou obsahovat jiste, ty nejlepsi dokonce odpovidajici ryzosti).
A pokud tim stribrem bylo mineno ryzi nebo skoro ryzi stribro, tak je dulezite si uvedomit, ze i ve staroveku se sidilo a je trochu rozdil mezi dobovym a modernim falsem...

Zkratka, cesta jak odhalit padelky je vzdelavat se, studovat vzhled jednotlivych druhu padelku a odhalene padelky, mit nakoukane prave mince. Zazracna cesta, kdy si clovek vezme nejakou chemikalii a zjisti, jestli jde o pravou minci nebo padelek, neexistuje.
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 31. 10. 2014, 20:56. »
Registrovaný uživatel
Mám tady jednoho římánka na posouzení. Pravděpodobně denár Septimius Severus (RIC184?)
opis:
SEVERVS PIVS AVG
PART MAX PM TRP X
váha 3,1g, prům 19 mm
Podle velikosti a váhy zřejmě denár, ale nenašel jsem nikde v lit (RIC, Sear), že by byl i jiný denár než AR v tuto dobu (za severovců).
Setkal se s tím někdo už ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuji za reakci, s antikou (císařství) se zabývám krátkou dobu takže těch zkušeností je málo a bohužel v okolí není s kým konzultovat a radit se..
Registrovaný uživatel
Limes falzum, AE verze 184, koukni na wildwinds.com tam najdeš podobné kousky, třeba i tuhle 185

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Přitom se takové mince prodávají na aukcích ČSN :x
PS: Ještě že nebyla drahá
Registrovaný uživatel
Oprava ČNS

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » Identifikace a určení antických mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1