Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Vykupminci.cz
Numisargo

Jan Lucemburský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 146 147 148 149 150 151 152 153 154 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
I tak moc děkuji
Registrovaný uživatel
Videl bych to stejne, nejspis nejaka vada, opotrebeni apod. na razidle. Jinak Cn VI. 36, jedna z beznych variant.
Registrovaný uživatel
Ještě jednou moc děkuji!
Registrovaný uživatel
Ahoj ve spolek, mám dotaz...potřeboval bych zjistit ( vypsat ) zajímavější/vzácnější typy grošů Jana Lucemburského...moc děkuju...
Registrovaný uživatel
Biggger napsal
Ahoj ve spolek, mám dotaz...potřeboval bych zjistit ( vypsat ) zajímavější/vzácnější typy grošů Jana Lucemburského...moc děkuju...

Fakt úsměvné… nebo k pláči? … teď vlastně ani sám nevím🙈
Registrovaný uživatel
patason napsal
Biggger napsal
Ahoj ve spolek, mám dotaz...potřeboval bych zjistit ( vypsat ) zajímavější/vzácnější typy grošů Jana Lucemburského...moc děkuju...

Fakt úsměvné… nebo k pláči? … teď vlastně ani sám nevím🙈

To vážně? Já jen chtěl zjistit, které typy jsou méně časté a tim pádem vyhledávanější.....chápu, že slova jako zajímavější a vzácnější asi nebyly ty nejlepší...ale ve čtyři ráno když člověk vstává do práce...no co už...koukám že je.to zde už jiné... 😔
Registrovaný uživatel
Lidi tady ty mince studují dlouhé roky, věnují tomu spoustu úsilí, času a peněz a Ty si myslíš, že sem nakráčíš, dáš si požadavek a dostaneš jen tak nějaký seznam? Zadarmo a bez úsilí? Nenech se vysmát. Studuj, sleduj výskyt a ceny jednotlivých typů a udělej si sám úsudek o tom, co je vzácné. Numismatika není žádný pultový prodej, kam si přijdeš a někdo Tě obslouží. Ale předpokládám, že toto už dávno víš ...
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Lidi tady ty mince studují dlouhé roky, věnují tomu spoustu úsilí, času a peněz a Ty si myslíš, že sem nakráčíš, dáš si požadavek a dostaneš jen tak nějaký seznam? Zadarmo a bez úsilí? Nenech se vysmát. Studuj, sleduj výskyt a ceny jednotlivých typů a udělej si sám úsudek o tom, co je vzácné. Numismatika není žádný pultový prodej, kam si přijdeš a někdo Tě obslouží. Ale předpokládám, že toto už dávno víš ...

Jo... chápu...díky za upřímnost...asi je zbytečné k tomu cokoliv psát... nicméně... nechtěl jsem si vás zde nějak rozhádat či udělat mylný dojem na svou osobu...deset let jsem se tomuto koníčku věnoval a bohužel tragická událost v mém životě způsobila to, že jsem na hodně věcí zapomněl... postupně si vše snažím znova osvojit a znova naskočit...a tak jsem doufal že mi třeba tady, kde jsem kdysi začínal a měl to tady moc rád, někdo pomůže....nejsem suverén, který si někam jen tak nakráčí...já to nechtěl ani nijak rozepisovat co a proč...jen jsem chtěl měl potřebu se obhájit...kacuro... chtěl jsem jen pomoci do jednoho schodu....ne vyjet jen nahoru bez práce....
Registrovaný uživatel
Mezi nejběžnější typy patří I./1, VI./36 a VIII.47 ale dnes hodně záleží na zachovalosti, je zde spousta mincí s dvoj či více rázem, častá je hluboká koroze a u Jana už se vyskytují mince nedoražené či okrájené....
Moderátor
Vždyť myslím ani není tak těžké přijít na to sám.
Projdi svoji sbírku, projdi aukční katalogy - je jich spousta online, projdi zdejší fórum.
Vezmi si k tomu nějakou typologii (něco o nich např zde: https://cnspg.cz/index.php?section=13&articleID=116&action=showFull) a můžeš pozorovat, odškrtávat si a rychle přijdeš na to co je a co není běžné.
A jak píše Petr1596 mnohdy výborná zachovalost běžné varianty může být sběratelsky cennější (resp. v aukci udělat vyšší cenu) než nehezká varianta vzácná.
A kouzlo toho, že na to přijdeš sám, něčemu se přiučíš, nakoukáš si mince - to je bonus navíc - rozhodně je to lepší než si jen vytisknout někým napsaný seznam.
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 28. 10. 2021, 9:21. »
Registrovaný uživatel
Děkuju vám, vážím si vaší pomoci...oboum...
Registrovaný uživatel
Myslíte že ty chyby v opisu jsou způsobeny dvojrazem nebo je to přímo na razidle?? Je jasný že mince byla několikrát vyřazena s výrazným pootočením. Viz koruna a triruky lev

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dvojraz, jsou k videni i vyrazne vetsi -razy nez toto - podle toho jak moc razidlo poskocilo...X a B se prekryvaji, ale z techto fotek bych to videl ten dvojraz.
« Poslední úpravu provedl(a) xjert01 v 31. 10. 2021, 17:09. »
Moderátor
dvojráz
Registrovaný uživatel
xjert01 napsal
Dvojraz, jsou k videni i vyrazne vetsi -razy nez toto - podle toho jak moc razidlo poskocilo...X a B se prekryvaji, ale z techto fotek bych to videl ten dvojraz.
nestacil jsem dopsat- prekryvy na rubu i lici- pokud temi chybami myslis toto,
zustal bych u toho dvojrazu.
Registrovaný uživatel
Vidím to stejně. Každopádně moc pěkná mutace. Určit to asi nepůjde když chybí znaménka že?
Moderátor
podle mě je to Castelin IV.25
na líci vidím vnitřní křížek ve vnitřním lícním opisu a vnější křížek mezi REX a BOEMIE, trojlist mezi GRATIA a REX je jasně patrný
na rubu je vidět také celé rozdělovací znaménko - čtyři kuličky (kroužky) uspořádané do kosočtverce
lev i rubní značka odpovídají dané variantě
Registrovaný uživatel
Dikes, ja tam teda vidim uplny prd mimo toho trojlistku mezi gratia rex
Moderátor
viděl bych to takto:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jeste jednou diky, ted kdyz uz vim co kde hledat, je to zretelnejsi :-)
Registrovaný uživatel
Zdravím, přátelé...
Jenom dotaz jestli jsem správně určil.
Castelin VII / 37 ???

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den všem! Nedávno jsem narazil na minci od Jana L., ale je pro mě těžké určit její typ. Myslím, že by to mohl být Cast. III / 12. Pomozte mi prosím správně určit typ této mince.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podle nové revize Cast. tabulky bych jej určil jako III/17, i když tuto variantu autoři považují za nejistou, ale nevím zda už nejsou nové poznatky.
Registrovaný uživatel
Také jsem viděl, že tato možnost byla pochybná, protože možnost 12 se mi zdála pravděpodobně nejbližší)) díky za pozornost, kterou jste tomuto problému věnovali
Moderátor
Ohledně var. III.17 skutečně dosud žádné nové informace nebyly.

Tento groš se rubním rozdělovacím znaménkem ze všeho nejvíce podobá tomu, jak má Castelin zakreslené rubní rozdělovací znaménko u var. III.17 = čtyři kroužky do cca kosočtverce.

Stejně vypadající znaménko se vyskytuje ještě u:
var. V.27 - u té ho má Castelin i stejně zakreslené - tato varianta má ale jiný typ lva - 2. typ
a
var. IV./25 - zde ho má Castelin jinak zakreslené a je zde lev - 2. typ

tento groš má lva 3. typu - podobně jako varianty III. 12,13,16 a III.14,15

U varianty III. 12,13,16 je rubní rozdělovací znaménko stejného tvaru jako na líci mezi GRATIA a REX (čtyřlistá kytička)

Tento groš je sice na rubu stižen dost výrazným dvojrázem s posunutím, ale přesto to vypadá, že se rubní znaménko tomu na líci mezi GRATIA a REX nepodobá a naopak se podobá znaménku u var. V.27 a IV.25.

Takže: velmi pravděpodobně tento groš je variantou Castelin III.17

Což je varianta od dob Castelina zřejmě nepozorovaná (aspoň mnou a mně dostupnými prameny).
Castelin tuto variantu znal pouze jako 1 exemplář z nálezu Morkovice, který již bohužel dostupný není.

ALEXLEO - mohu poprosit o lepší fotografie a metrologii. Díky

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 146 147 148 149 150 151 152 153 154 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1