Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Keltské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Keltské mince

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Ctu si tady jeden clanek od Castelina v Numismatickych listech o keltskych mincich a zaujalo mne:
"Stribro obsahuje casto jiz znacne procento prisad medi, cinu nebo zinku, takze jde nekdy vlastne jen o billon nebo bily bronz".
Vzhledem k tomu, ze je to psane v souvislosti s upadkem pozdniho keltskeho mincovnictvi a zinek se v te dobe (a vlastne az do 19. stoleti) vyrabel znacne ztratovou a tim padem drahou cestou taveni zinkovych rud, tak me zarazi, ze by ho pouzivali (resp. orichalcum misto medi) do redukovanych stribrnych minci. Pouzit med nebo bronz by bylo levnejsi. Nebo snad slo spis jen o velmi male mnozstvi zinku v techto mincich?
Nevi nekdo?


Musela bych se podívat do chytré knížky o mineralech, ale myslím si, že měď, cín a zinek se tam mohl dostat při zpracování ne čistých stříbrných rud. Když to obrátím, v poslední době je stříbro získáváno coby odpad při zpracování měděných a dalších rud.
Registrovaný uživatel
...s mědí se míchaly hlavně jiné přísady, jako cín, olovo, o zinku jsem četla snad jen o použití coby přísadu v Egyptě. Na druhou stranu je zinek přítomen v polymetalických rudách, takže nemohl se do mincí dostat nevědomky? Možná by to chtělo nějakou bilonovou mincičku podrobit průzkumu, ale žádnou svou vám na to nepůjčím :lol: :lol: :lol:
Moderátor
gorila: to je mi jasne, proto se ptam, jestli nemohlo jit o male mnozstvi zinku (treba i mince z konstantinovske doby maji vzdy nekolik setin procenta nebo nekdy dokonce desetin zinku, aniz by ho tam zamerne pridavali). Med tam musela byt uz ve vetsim mnozstvi a zcela zamerne, pokud slo skutecne o billon.
alarich: podle Castelina jde o mince puvodem z Norika z 1. poloviny 1. stoleti pr. n. l. - typ hrbol/kun nebo kriz/kun, vaha 0,3-0,8 g a prumeru 8-10 mm. Nektere se nasly i u Stradonic, jinak hlavne naleziste Magdalensberg a Karlstein. Jinak horsi stribro nemusi vzdycky jit na prvni pohled poznat, jak dokazuji leckdy krasne stribrne mince z antiky i stredoveku o ryzosti pouhych 30-40%, tedy podle definice uz vlastne billon.
Registrovaný uživatel
...jednu norickou bilonovou nebo potinovou mincičku o odpovídajících rozměrech mám na str. 2, příspěvek 33. ... na aversu je ale stylizovaná hlava, revers kříž... obávám se, že s tím ale asi nemá nic společného, i když kdo ví.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 7. 12. 2011, 9:23. »
Registrovaný uživatel
Jinak v Římě se úmyslně používal zinek jako přísada od kterého období? Vím jen, že se přidával i do bílé mosazi, takže na sestercie a vyšší nominály ... - ptám se proto, že se předpokládá, že východní mince, které se dostaly do rukou keltů byly pak, podle některých teorií, použity právě jako výrobní surovina pro své mince. Z velkých mincí dělali své, většinou drobnější nominály, které lépe fungovali pro místní obchod, než velké cizí váhové nominály. Potinové a bilonové mince razili docela hojně Norikové a keltské kmeny v oblasti Galie. Jde jen o to, zda by to časově souhlasilo. Samozřejmě by to opět byla jen domněnka...
Moderátor
Nepouzival se samozrejme cisty zinek, ale orichalcum (mosaz, brass), ktere vznikalo tavenim medi se zinkovymi rudami. To se pouzivalo na razbu sesterciu a dupondiu od konce 1. st. pr. n. l. az do pulky 3. stoleti.
Registrovaný uživatel
Eravisci?

je tato Ag minca spravne urcena ako minca keltskych Eraviskov?
ak ano, je ta kontramarka na buste normalna?
cca 18mm, 3.6g.

vdaka.

jacisin76@yahoo.com

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Řím republika, denár, ale téměř po smrti...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
vdaka.
tiez som mal to tusenie ze to nesu eravisci,(ak by boli, stav by mi nevadil) .

ale len nespravne popisany rep. denar.
_______________
Moderátor
A jeste se skaredymi kontramarkami (treba je udelali ti Kelti :) )
Registrovaný uživatel
prosím o určení mince teda jestli to je keltská.děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
spíše bych sázel na Řecko, ale může být i keltská, rozhoduje asi lokalita náletu...
a někdy pomůze i přesná hmotnost přidělením k nějakému nominálu
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
moze to byt nejaka minca roztavena napr. poziarom na poli
foto z boku nemas?
_______________
Registrovaný uživatel
může jít také pouze o slitek materiálu pro výrobu, znám je z různých lokalit, i když bývají častěji více nepravidelné(kdysi jsem získal výměnou dva kousky ze Stradonic)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
tocomabyt: a neni proste jenom lita? Roztavit stribro pozarem na poli... :lol:
Dracek: jako recka mince mi to tedy neprijde (mas nejaky tip?), leda by byla uplne znicena.
Registrovaný uživatel
já jsem podobnou už jednou našel ale nebyla takhle kulatá tak jsem měl dojem
že by to mohl být kelt
Registrovaný uživatel
určite kelt
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
tenzor:
osobne som uz zopar zliatkov (Ag, Cu) na poli nasiel.
take hrasky, fazulky..
osobne si neviem vysvetlit inac ako roztavenim maleho kovoveho predmetu.
kedze vzdy som nasiel na poli, logicky som predpokladal ze k roztaveniu doslo pri poziari (bud sucheho obilia na koreni, alebo strniska po zatve)
grofik:
tazko pochybujem ze je to razene.
ak kelt, tak jedine ako pise dracek, ze nerazeny polotovar.
_______________
Registrovaný uživatel
tocomabyt napsal
tenzor:
osobne som uz zopar zliatkov (Ag, Cu) na poli nasiel.
take hrasky, fazulky..
osobne si neviem vysvetlit inac ako roztavenim maleho kovoveho predmetu.
kedze vzdy som nasiel na poli, logicky som predpokladal ze k roztaveniu doslo pri poziari (bud sucheho obilia na koreni, alebo strniska po zatve)
grofik:
tazko pochybujem ze je to razene.
ak kelt, tak jedine ako pise dracek, ze nerazeny polotovar.


Ikdyž zlata mezi venkovským lidem asi moc nebylo je tu jeste jedna moznost a sisce, zlato se dostalo na pole s popelem - žírové hroby, při topení spadl prsten do ohniště, do kamen...
_______________
Registrovaný uživatel
Pri minci určite hodne pomôže miesto nálezu.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
nerva81 napsal
je tu jeste jedna moznost a sisce, zlato se dostalo na pole s popelem

Také je docela dobře možné že před pár sty lety tam nebylo pole ;)
Registrovaný uživatel
Jaké jsou rozměry? (jestli jsem je v rychlosti nepřehlédla)
Registrovaný uživatel
PS: ..a ještě bych tu mincičku potřebovala vyfotit z pohledu z hrany, nebo hodně zešikma ze strany, jak je ten hrbolek s tečkou uprostřed.
Registrovaný uživatel
- ještě poznámku k té ražbě či neražbě- všeobecně u hodně malinkých nominálů to jako slité může vypadat, i kdyby byla ražena. Keltové používali razidla neustále i v době, kdy už na nich nebylo poznat, co bylo námětem. Když se pak člověk koukne třeba na malinké zlaté násobky statéru- vypadají jako kruhové kotoučky s jakýmisi důlky a hrbolky.
Tím samozřejmě nechci tvrdit, že tato mincička, je-li to mincička, je jasná keltská ražba. Sice mi je připomíná, ale tvrdit nic, bez dalších fotek a vědomostech o váze, samozřejmě nelze.
Registrovaný uživatel
preco ste odstranili moj prispevok, a cim bol zavadny ?
vdaka.

jacisin76@yahoo.com
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » Keltské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1