Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
I. Lajos "szerecsenfejes" és "szentlászlos" dénárjainak korrendje. II. rész.
Registrovaný uživatel
Pridávam čo mi dnes prišlo v tejto uhorkovej sezóne. Saracén od Petra Chimle. Trochu je mrzák, ale aj tak sa mi páči. V opise je (Regis) hONGARIE.
O namiesto U.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
paráda! tohto ešte nemám... škoda úlomku, ale aspoň patina
Moderátor
Navyše s chyborazbou "hOnGARIE". Pekná vec.
Registrovaný uživatel
Saracén má výraz, ako keby mu prišlo nevolno :)
Teoreticky to môže byť aj krajný strížok, teda nemusí sa jednať o odlomenie.
Registrovaný uživatel
Myslím že dostal úpal napriek šatke na hlave :-). Odlomené to určite nie je. Myslel som že to tak surovo okrojili, ale tá možnosť ktorú spomína Sigur vyzerá pravdepodobnejšie.
Moderátor
Hmmm... to nebude úpal, ale niečo horšie. To bude mor, nevidíte tie pľuzgiere na hlave? ;)
Registrovaný uživatel
Gratulujem pekná minca :) Ono to možno bude aj mor a aj ten úpal :D
Registrovaný uživatel
Ja by som sa rád uprostred uhorkovej sezóny pochválil falzom saracéna, ktorých som videl len pár. Na falzum sa mi zdá výborne spracovaný kríž aj portrét a neviem čím to je ale tieto falzá anjuovskych minci mi pridu zaujimave, mam pocit ze vtedy az tolko falz nebolo

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Onedlho sa bude u Hirscha dražiť tento veľmi vzácny Chimleho dukát. S Marekom Budajom som sa o ňom už trochu bavil, ale zaujímal by ma názor aj ďalších odborníkov.
Na prvý pohľad mi príde skrátka divný. Na to, že sa jedná o dukát, tak pomerne odfláknutá práca rezača (štít, postava svätca, font). Môj názor je, že je to dobové falzum, kde razidlo bolo komplet ryté.

Novodobý fake to zrejme nebude, lebo predpokladám, že by okopírovali pravú mincu. Za posledných 100 rokov sa jeho aukčné záznamy dajú spočítať na prstoch jednej ruky, takže vzorov veľa nebude.

Pravý je zobrazený v Gold Book od Lengeyla a najnovšie aj v katalógu od Nudelmana (volačka 40 000 eur!). Nenašiel som ho webe, takže foto na porovnanie neviem pridať.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tvoj názor zdieľam, tiež mám dojem, že sa jedná o dobové falzum. Takisto súhlasím s tvojim názorom, že ak by sa jednalo o novodobé falzum, falzátor by si za vzor zobral kóšer mincu a nie takýto "brak". Každopádne naozaj zaujímavá minca, som zvedavý kam vylezie a zaujímavá by bola metrológia. Veľa toho ale nezmôžeme, tých informácií je zúfalo málo a jedna fotka to naozaj nezachráni. Takže len špekulácie.
Registrovaný uživatel
Nie som sice odborník na dukáty, ale dobové falzum mi nedáva zmysel. Prečo by si niekto dal námahu falšovať dukát z rovnakého kovu? Čo by tým získal? Teda za predpokladu, že dukát je zo zlata.
Snáď len ako píše Aleš, metrológia by pomohla a samozrejme viac vzoriek :-)
Moderátor
pokud bude souhlasit vaha, spise nez falzum by davala smysl dobova napodobenina (ale hranice mezi falzem a napodobeninou je zde dost uzka).

smysl by to melo velky - razba mince / zmincovani kovu ve jmenu krale celkem jiste znamenalo odvod nejake dane panovnikovi. na strane druhe zmincovany kov se znamym vyobrazenim byl bernou minci a lepe se s nim platilo nez s kusovym zlatem. kdo by nechtel odvest kralovi dan, vyrazil by si pokoutne ze sveho zlata mince s jeho obrazem a na dani by usetril (a pokud jeste minci zlehcil, slusne si namastil kapsu).
Registrovaný uživatel
V súvislosti s daňami za zmincovanie kovu som neuvažoval. Toto by mohol byť pádny dôvod.
Nedávalo sa však právo raziť mince ako privilégium od panovníka?
Niekde som čítal, že sa dalo aj prenajať, ale neviem, či to spadá do tohoto obdobia... každopádne zaujímavá téma :-)
Registrovaný uživatel
Otazka je, kde by nejaka pokutna dielnicka nabrala dost zlata aby mohla robit take kvalitne dukaty. Kvoli par kusom razidlo urcite nerobili.
Mozno original razdidlo 5 krat prasklo a rytec sa na to uz vykaslal a dalsie rychlo spravil a odflakol. Ked bolo treba rychlo razit , aby sa dali vyplatit ucty. Ved vaha mince bola dolezitejsia ako nejake detaily na minci
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
pocitam, ze nam k tomu Archy nebo nekdo dalsi neco rekne - predevsim s ohledem na situaci v uherskem kralovstvi.

z logiky veci bylo pro panovnika vyhodne mit kontrolu nad razbou mince a to se i fakticky delo. pak uz zbyva otazka, proc nekdo razi minci obrazove shodnou s minci oficialni produkce.

napr. u prazskych grosu se s tim setkavame pomerne "bezne" a myslim, ze uplne jasno, proc, kdy, jak a za jakych okolnosti se tak delo, nelze dnes s jistotou rici. pritom neco z tech razeb jsou evidetni falza (pristoupime-li na jednoduche "mince z obecneho kovu ci mince postribrena s jadrem z obecneho kovu"), neco neoficialni razby a to bud razby s nizsim obsahem draheho kovu (tj. "razby ze slitiny draheho kovu, ale s vyrazne nizsi ryzosti nebo hmotnosti") a nebo napodobeniny oficialnich razeb (ktere mohou byt ze stejne kvalitniho materialu a s odpovidajici hmotnosti). pokud jste se neztratili, tak uvazujme jeste razbu z oficialnich razidel a to uz at v mincovne samotne nebo mimo ni (zcizeni nebo pokoutna vyroba duplicitnich raznic rezacem zelez) a pak zkuste vymezit, co je falzum, co zlehcena mince a co napodobenina, kdyz clovek ani nezna skutecny puvod mince. tam vam ani znalost ryzosti a obsahu kovu leckdy nepomuze...
Moderátor
jano7B9 napsal
Otazka je, kde by nejaka pokutna dielnicka nabrala dost zlata aby mohla robit take kvalitne dukaty. Kvoli par kusom razidlo urcite nerobili.
Mozno original razdidlo 5 krat prasklo a rytec sa na to uz vykaslal a dalsie rychlo spravil a odflakol. Ked bolo treba rychlo razit , aby sa dali vyplatit ucty. Ved vaha mince bola dolezitejsia ako nejake detaily na minci


toto by temer zcela jiste nebyla "pokoutna dilnicka", ale spise prace nejakeho slechtice (ostatne falsovani minci na uherskych hradech se delo nekolik staleti a doklady o takovem pocinani jsou nezlomne). kde a jak ziskal zlato, resp. tolik nerazeneho zlata? teoreticky mohl bez kralova vedomi nekde tezit (v lepsim pripade), nebo nekde neco vykradl ci se venoval nekalemu obchodu s vychodnimi a jiznimi narody... kdo vi. podle mne pokud byl nekdo podnikavy a sikovny a mel nejake zazemi ci vstupni kapital, nebylo nemozne prijit k dostatecnemu objemu zlata, u nehoz uz by se vyplatilo pri jeho "legalizaci" obejit zakon
Registrovaný uživatel
Otázka je, prečo by niekto napodobnoval predlohu ktorá sa v obehu vyskytovala len ojedinele. Skôr to bude pokus novodobejsi.
Moderátor
to se z fotky asi potvrdit ani vyloucit neda a do toho se poustet neminim. pak je zase ale otazka proc v pripade, ze by se jednalo o pokus novodobejsi, upozornuje na sebe tento prave tim, jak se lisi (i kdyz na strane druhe tzv. Buresova falza jsou jeste osklivejsi a dokazala i tak napalit hromadu lidi).

neznam zaznamy, kolik bylo v dane dobe vyrazeno techto minci a jak moc ojedinele tyto mince byly tehdy v "obehu" (jejich soucasna vzacnost nemusi tak uplne odrazet stav tehdejsi, to zname z mnoha pripadu jak uherskych, tak i ceskych minci). pokud ale pripustime, ze je to pravda, tak to kazdopadne neni argument jen proti, ale i pro. takovou minci, nez prijemce sehnal duplicitne ke srovnani, mohl shanet hodne dlouho a tim bylo riziko odhaleni o dost nizsi. navic, kdo tehdy v te dobe (uvazujeme-li ze se jedna o vec dobovou) platil zlatem? reknu-li, ze 1 % tehdejsi populace, verim, ze prehanim. vyssi nominaly tedy byly "zakoncentrovany" jen v omezene skupine lidi (a je zase do diskuse, zda je to argument pro a nebo proti).

myslim, ze tahle diskuse je spis zajimava z pohledu uvedomneni si tehdejsi situace v sirsim kontextu nez jak je vnimana soucasne a moznost, ze bysme zde vyresili, co je to za razbu jen na zaklade argumentu asi neni. ale myslim, ze je dobre si tyhle veci uvedomovat a mluvit o nich - lide dnes dost casto nepremysli o tom, co ktera mince tehdy ve sve dobe znamenala a jaci lide s ni obvykle (a za co) platili.

kadopadne znalost metrologickych udaju (hmotnost, hustota, ryzost - ne povrchova, prip. minority) muze nektere z uvah temer vyradit a jine posunout dopredu jako pravdepodobnejsi.
Registrovaný uživatel
To čo sa predava u Hirsha asi tažko je dielo Kremnickej mincovne.
_______________
Registrovaný uživatel
Tu je original:zdroj Nudelman 15.aukcia.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Po velkych zlatych minciach na ktore budem este roky setrit by som dal rad do pozornosti tento ludovitov drobak, podla literatury sa jedna o jeden z beznejsich denarov, ale v tomto vlakne som ho este nevidel, co poviete?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo, na rovinu...pomerne slabý stav (chýbajú opisy, výrazne excentrický reverz) a cena ako za uncirculated.
Moderátor
Ja by som to až tak zle nevidel. Tieto denáriky zas až také bežné nie sú a stav nie je najhorší.
Registrovaný uživatel
myslim ze 40e je fer cena.

ps: sigur asi si si potom vsimol aj ten obol, ktory siel dost lacno
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1