Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Už som sa naozaj povzniesol, ale chvíľu mi to trvalo. Ľudia sú zlí, naozaj zlí, ale nič to nezmení na tom, že numizmatika je môj život. :) Ale dosť už o tomto, dobré je to... ideme ďalej.
Moderátor
Kúpil som si s inými mincami jedného svätoladislavského, uznávam že naozaj nič moc a trochu sa aj hanbím že som ho bral, ale keď tá značka na mňa až tak kričala - a predsa len Kremnica je Kremnica. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Urobil som si radosť jedným fantastickým inkusom, pôvodná averzná strana vyzerá tak dokonale, akoby sa jednalo o formu na odlievanie reverzu. 8)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
prosimte, trosku na to rozespale mzouram, ale otazka zni:

jsou pismena a prohlubne avers / revers presne proti sobe? pokud ano, neni to nejspis inkusni razba, ale razba jednostranna (vznikla soucasnou razbou na dva nerazene strizky) a to co vidis jsou tzv. vydute (mrkni do Folia Numismatica, roč. 27/1, 2013, s. 53–66).

inkusni razba vznika razbou, kdy je jeden strizek uz vyrazen a druhy nerazen, pricemz razeny se pak obtiskava do nerazeneho. Vysledek muze byt sice velmi podobny, ale neni to tozez.

podle toho co vidim, bych se spis priklanel k razbe jednostranne. kazdopadne ale gratulace a i zdrava ticha zavist, je to podareny kousek.
Registrovaný uživatel
Pánové a čo toto? Foto je z netu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
to je evidentne asymetricky, takze to nemuze byt vydut a musi to byt inkuse.
Moderátor
Oliver, až doteraz som ťa mal naozaj celkom rád. :) Máš recht, tuná zrejme ( v rámci terminológie) ide naozaj o jednostrannú, ale fajnú, že? :)
Moderátor
jak jsem rikal, je to pekny kousek a nevim, proc bys mel byt zklamany.
Moderátor
Nie som sklamaný, to ani trochu. :) Ten denár je naozaj podľa tvojej terminológie "Mňamkózní". :)
Moderátor
to je :)

vyhoda techto chyborazeb spociva v tom, ze jsou mnohem lepsim obrazem raznice, nez razby bezne, byt vytecne zachovane. je zde videt, jak hluboce ryta ta raznice byla (podobne jako je to u toho PG Vaclava IV.). u normalnich razeb se obvykle vzor raznice stribrem zcela navyplni a nejsou tak pekne plasticke (pokud tedy neni pouzit tlustsi strizek - jako napr. u tlustych PG).

jinak - ani nevim, co je vlastne "beznejsi". jestli razby jednostranne vznikle razbou na dva strizky nebo razby inkusni vznikle razbou na jeden strizek razeny a druhy nerazeny. mate to nekdo vysledovane?
Moderátor
Ešte raz to sem dávam, lebo mám naozaj radosť z rarity...
Už ste niekedy videli desaťdenár? :shock: :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
to neni desitka, to je jostova razba ;)
Moderátor
Aj to ma už napadlo... ;)
Moderátor
IO je celkem "casto" pouzivana znacka IOHANNES, takze nejaky mincmistr s timto jmenem by v te dobe nebyl? nechce se mi to hledat, nevis? je to popsane nebo ne?
Moderátor
Ale jasné že viem, je to Iohannes Mochel, komorský v Kremnici... ;)
Moderátor
no prosim, tak to je pekne :)
Registrovaný uživatel
Nikto sa nechváli, tak to začnem. Tento obolus mi prišiel 23.12. a fakt mi urobil veľkú radosť. Podľa mňa sa jedná o nepopísaný typ alebo variant H-546. Ide o to, že dvojkríž vyrastá z koruny, čo som doteraz nikde nevidel. Či je to nový typ alebo variant, to je na diskusiu. Ak by sme ako paralelu zobrali H-547 a H-548, tak by to bol nový typ. Na to, aký je to navyše pekný stav a patina, som bol prekvapený, ako mal dobre vyšiel. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sigur nadhera, podla mna jednoznacne novy typ, neotvaral som sice katalog ale ak narazas na saracena s krizom z koruny a bez neho tak je to podla mna pri znaceny Ludovitovych minci silny precedens na to aby si ho mohol smelo oznacit zo novy typ. Skutocne zaujimava minca.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
neprijde vam to pismo dost atypicke? a to provedeni? videt neco takoveho u ceskych razeb, zacal bych premyslet spis nez o oficialni razbe o napodobenine. prijde vam to jako ofiko?
Registrovaný uživatel
Mne príde v poriadku. Na porovnanie jeden z aukcie...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
no to, ze by to byla napodobenina, to neni nic v neporadku, dovolim si rict, ze by to cenu spis zvysilo. pismo mi prijde jine, vetsi (na Tvem), odlisna zakonceni. tez provedeni hrotu krize, detaily v liliich - vidim v tom jinou fabriku. ale nenechte se rusit, asi vlci mlha. pokud je v poradku, at tak zustane :)
Registrovaný uživatel
oliver napsal
...vidim v tom jinou fabriku...


To je v poriadku, pretože jedna je košická a druhá zasa budínska.
Moderátor
ok, to by to mozna mohlo vysvetlit, ale mohl jsi mi dat pro srovnani tedy tutez dilnu ;)
Registrovaný uživatel
To je ale problém. Pri tomto type je najbežnejší bez značky, ktorý je navyše nepriradený. Potom sa vyskytuje ešte košický s ľaliou alebo "C". Niekedy je pomenený aj opis.
Toto je skutočne prvý exemplár, ktorý vidím, že kríž vyrastá z koruny. Beriem analógiu so saracénskym denárom s krížom a korunou, ktorý Pohl priraďuje k Budínu.
Moderátor
kriz z koruny je samozrejme dulezity, ale pokud je to stejna dilna, melo by byt stejne provedeni pisma, zkratka celkove stejna fabrika. to pak muze byt dost zasadni argument pro/proti. kazdopadne uz bys mel zacit sepisovat do Denaria ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1