Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Mária z Anjou (1382-1387/1395)

Vykupminci.cz
Numisargo

Mária z Anjou (1382-1387/1395)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Teď se dívám do Huszara a ten má u tohoto typu denáru (H566) uvedenou také značku M a jiné, ale N tam není ... Tak nevím, jestli hledáte senzaci tam kde není? ...
Moderátor
v Huszárovi je to 569
Moderátor
Pozri sa, ty tam vidíš M, ja tam vidím n, tak vo co go? Mne je v zásade jedno aká tam je značka, tú mincu to aj tak nezachráni.
Na druhej strane píšeš že spochybňujem interpretáciu značiek autorov rôznych typológií; to mi príde akoby si ma upodozrieval, že mám z toho radosť. Ja sa iba snažím korigovať výsledky bádateľov, ktorí publikovali pred tridsiatimi, štyridsiatimi rokmi, dnes existuje veľa nových skutočností (a nálezov), ktoré mi umožňujú a dovoľujú robiť určité závery ohľadom (najmä) svätoladislavských a saracénskych denárov. Píšeš, že tam dokážem argumentovať, tuná som akože hneď hotový? Sorry kacuro, ale ja tam vidím n a na to netreba žiadne ťažké argumenty, ani hľadanie iných riešení, ak tam ty vidíš stále niečo iné, tak to rešpektujem a v podstate je mi to ukradnuté.
Registrovaný uživatel
To do akého Huszára pozeráš? :lol:
Moderátor
kacuro napsal
Tak nevím, jestli hledáte senzaci tam kde není? ...


No práve ja by som teda hľadal senzáciu... neblázni. Existencia tejto značky nie je žiadna senzácia. Je to typ H 569, P 114-10, nič extra.
Registrovaný uživatel
Mňa by skôr zarážalo, keby denáre so značkou "n" neexistovali. To by teoreticky znamenalo, že mincovňa vo Veľkej Bani mala takmer 10-ročnú prestávku a pritom sa jednalo o jednu z najvýznamnejších uhorských mincovní.
Registrovaný uživatel
Archy: nechápu, proč si hned myslíš, že na Tebe útočím? Protože neútočím, nemusíš se hned bránit ... Právě tak jsem to myslel, že na základě nových poznatků se zde snažíte korigovat jejich "zastaralé" poznatky. Špatně sis to vyložil.

Jinak když jsem se díval do Huszára, tak mi přišlo, že by to měl být spíše H569, ale pak jsem se nechal zmást tím odkazem, co sem dal Oli a díval jsem se na značky u H566 (mám totiž k dispozici jen to špatné PDF). Ano, u H569 je uvedeno M i N. Jinak Huszár i zde v diskuzi se špatně intepretuje N jako "n". Ve skutečnosti je to ale gotické majuskulní kulaté N, to jen na okraj.
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Mňa by skôr zarážalo, keby denáre so značkou "n" neexistovali. To by teoreticky znamenalo, že mincovňa vo Veľkej Bani mala takmer 10-ročnú prestávku a pritom sa jednalo o jednu z najvýznamnejších uhorských mincovní.


No a co říkáš na to N v MONETA (u té mince na poslední fotce)? Tam je také krásně vidět slabou linkou ten levý oblouček. (viz můj příspěvek 224)
Registrovaný uživatel
A propó, H569 má mít v opise aversu MARIE D R UNGARIE, zde u těch diskutovaných mincí vidím REGINE UNGARIE což má v opise právě ten H566. Jak to teda je?
Registrovaný uživatel
Na drvivej väčšine Máriiných mincí je opis REGINE UNGARIE. Opis MARIE D R UNGARIE som videl asi len na košických denároch s korunkou.
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
No a co říkáš na to N v MONETA (u té mince na poslední fotce)? Tam je také krásně vidět slabou linkou ten levý oblouček. (viz můj příspěvek 224)


Neviem...snáď len, že by to podporovalo hypotézu so značkou "n". :twisted:
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Na drvivej väčšine Máriiných mincí je opis REGINE UNGARIE. Opis MARIE D R UNGARIE som videl asi len na košických denároch s korunkou.


Pozrel som detailne moje denáre, a teda uznávam, že som asi trepol hlúposť :)
Registrovaný uživatel
Takýto "list" mi dnes priniesla teta poštárka, samozrejme zabalené v ďalšej obálke. Vpredu je anglický nápis, vnútri je nemecky písaný text, známka (len 10 Ft.) aj razítko sú maďarské, minca je pravá. Aj s poštovným z DE som za to dal normálnu cenu, takže moc nechápem zmysel a pridanú hodnotu tohto produktu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sigur, nepochybujem, že poznáš pravý denár, ale ja by som v takejto obálke čakal skôr kópiu, resp. novorazbu. Potom by ten "produkt" mal zmysel.
Registrovaný uživatel
Paranoja je nákazlivá, kua Laci prestaň, lebo prestanem zbierať :mrgreen: No ešte stále si myslím, že poznám pravý denár Márie. Alebo nie? ;)
Ja som to vyhral v aukcii, preto netuším koľko to pôvodne mohlo stáť. Navyše kópie týchto bežných mincí sa cenovo od originálu moc neodlišujú.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
je určite pravý, tiež som chcel naň prihadzovať, ale nakoniec som to nechal... :)
(ten obal bude asi len marketingový ťah, žeby sa lepšie predávalo)
Registrovaný uživatel
Info pre kacura:
V značke je "C" a jedno unciálne "M" ;) Včera mi ušiel jeden denár s ukážkovým samostatným unciálnym "m" (foto mám stiahnuté) a denár s "n" sa len včera vybral na dlhočiznú transoceánsku cestu, takže tak o 3 týždne snáď dorazí.
Registrovaný uživatel
myslíš tento? - myslím že ho tu možem dať, kúpil ho zrejme nejaký Rumun...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak tak, to je on, len som si to chcel nechať na porovnanie, až keď dorazí "n".
Registrovaný uživatel
a je značna "G-m" v zmysle Nagybánya len výmysel? videl som už u pár ľudí, že to berú ako veľkú raritu a niektorí to aj dobre predali (na ebay predčasom asi za 100€), ja si myslím, že ide stále len o C-M (Kremnica), len rôzne varianty "C".
Registrovaný uživatel
:D Budu se těšit na lepší fotky, i když podle mě se už nic nového nedozvíme, protože to unc. M je tutovka ;)
Registrovaný uživatel
Tiež som presvedčený, že sa jedná o "C". V podstate rovnaké písmeno používal ako značku Petrus Chimle na svätoladislavských denároch, kde sa evidentne jedná o "C".
Je zaujímavé, že Pohl značku priraďuje do Kremnice, a síce komorskému grófovi Johannesovi Craczerovi. Potom mi tam ale nezapadá to "m".
Skôr by mi dávalo zmysel "C" - Kremnica (napríklad na Karolových denároch sa k tomuto písmenu priraďuje) a "m" - Markus z Norimberku (?). Bohužiaľ jeho pôsobenie ako komorského grófa začína až o nejakých 15 rokov neskôr a myslím, že nie je spojený s Kremnicou.
Keď zničím obal, urobím lepšie foto a požiadam kacura o presnejšiu identifikáciu a zaradenie "C".
Podľa mňa toto nie je žiadna veľká rarita. Doteraz mi chýbal, lebo som čakal na peknú značku.
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 9. 4. 2014, 10:03. »
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
... M je tutovka ;)


H..no tutovka :twisted:
Moderátor
Pôsobenie Marka z Norimbergu ale je s Kremnicou spojené, ale naozaj neskôr, podľa Pohla okolo rokov 1404-1405, kedy bol preukázateľne komorským grófom a razil pod svojou značkou M K v Kremnici dukáty. Inak Budaj poukazuje, že pri razbách Márie ... "za Márie sa zaviedli samostatné písmená, ktoré vyjadrovali skratku konkrétnych miest. Prestali sa uvádzať skratky komorských grófov ako to bolo zaužívané za Ľudovíta I...." Teda tuná nemusíme hľadať grófa, ale miesto, čím je jednoznačne Kremnica. To C vyzerá ako G, teda je tak vyrazené, tak to bolo na kolku, ale má to byť písmeno C. V rámci tohto sme raz mali dišputu s Drackom myslím na značke denára Vladislava?
Registrovaný uživatel
videl už niekto Máriin obol? napr. H568 alebo 570.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Mária z Anjou (1382-1387/1395)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1