Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Mária z Anjou (1382-1387/1395)

Vykupminci.cz
Numisargo

Mária z Anjou (1382-1387/1395)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Aj ja som viel M, ale vyzeralo to úplne inak.
Registrovaný uživatel
Archy: to není argument :D Uherským mincím nerozumím, tak nevím, jaké jsou možnosti, ale podle mě je to zcela zřetelné unciální M :D
Registrovaný uživatel
Nemůže to M znamenat právě jméno Marie?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
kacuro fajn, ja sa nehádam, ani ja uhorským minciam nerozumiem, minimálne minciam kráľovnej Márie. Keby išlo o niečo v rámci Ľudovíta, tak sa za svoju "pravdu" posekám, tuná nie. :-) Mne to príde ako písmeno n, ale beriem späť svoje kategorické tvrdenia. Ja si mysím, že je to n, ale ak by sme mali mincu v ruke, boli by sme všetci naozaj múdrejší.
Registrovaný uživatel
Aspoň že tu konečne bola celkom podarená diskusia. :) V poslednej dobe je to raz za uhorský rok...
Registrovaný uživatel
Budeš muset tu minci pořídit, abychom mohli pokračovat v diskuzi :D
Registrovaný uživatel
Nechcem mincu, kde nie je jasné, o akú značku sa jedná. ;)
Moderátor
Teraz mi docvaklo, kua sigur ty tu nie si moderátor? No nech sa páči...
Registrovaný uživatel
Vzdal som to dávno.
Moderátor
a toto?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nó, to je ten, čo mám odfotený v hlave, ale neviem, kde som ho videl. Oliver, rešpekt. ;)
Moderátor
nahoda: http://www.ebay.com/itm/VF-HUNGARY-DENAR-MARIA-OF-ANJOU-REIGNED-1385-1395-H566-VF-/271359975410?nma=true&si=nTEdMCfMVK%252BmgF82uuhfj40sROQ%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
Registrovaný uživatel
Je to "n" jak repa. Hmm?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Moje "N" sa tesi diskusii v ktorej sa stalo celebritou
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
Ja osobne tam na rozdiel od Archyho vidím m :D
Registrovaný uživatel
To levé rameno je tam zcela jasně zřetelné, musí to být M a basta :D
Moderátor
kacuro napsal
To levé rameno je tam zcela jasně zřetelné, musí to být M a basta :D


No toto už len teda je argument, že?
Registrovaný uživatel
Archy: už jsem argumentoval výše a jelikož se neobjevila žádná objektivní protiargumentace, je to pro mě jasné unciální M ;)
Registrovaný uživatel
Podľa koláže v Sigurovom príspevku č. 213 je rozdiel v dolnej časti koruny:

1., verzia N - dolný oblúk nie je taký vypuklý (je rovnejší) ako na skúmanej vzorke v strede a na verzii M vľavo;

2., verzia N (vpravo) má výzdobu koruny - nazvem to kamienky, alebo drahokami po obvode spracované ako reliéfne výstupky - aspoň sa mi to tak z fotky zdá (?) = zatiaľ čo skúmaná vzorka v strede a verzia M vľavo má túto výzdobu opačne - ako jamky (dierky) ...

Na základe fotiek sa prikláňam k názoru, že je to verzia M a súhlasím s tým, čo Sigur napísal v príspevku č. 207 :-)
Registrovaný uživatel
Týmto vyvraciam comesovu hypotézu a znovu sa prikláňam k "n". Aj koruna sedí, aj kríž sedí...dokonca je tam aj akýsi náznak "nožičky" (zvádzajúcej na mojej minci k "m") naľavo od "n".

Archypov napsal
Prihadzoval som na tento denár Márie, 114-10 Nagybánya, ale cena už išla mimo mňa. Každopádne pekná razba, je tak?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 26. 3. 2014, 17:42. »
Registrovaný uživatel
Ešte kríž...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Áno, ten prvý obrázok (v príspevku č. 220) vysvetľuje tú "nožičku", ktorá viedla k tomu, že by to mohlo byť unciálne M, ale teraz je to jasné (aspoň mne :-)
Moderátor
Myslím, že je to vyriešené, či ideme ešte argumentovať? ;)
Registrovaný uživatel
Nevidím na tom nic vyřešeného, levá strana písmene může být jen špatně doražená, nebo mohla být chyba již na razidle, stejně jako třeba to překrytí IE v UNGARIE. Taždopádně ten levý oblouček tam stále je a u tohoto typu unciálního N nemá co dělat. Ono vůbec to razidlo bylo nějaké špatně udělané, v některých místech vidím pod vyraženými literami ještě jiné, takže to může být přeražba nebo "znovuražba".

Stejný oblouček jako u té značky pod korunou je i na druhé straně u N v MONETA. Možná bylo použito poškozeného puncu s unciálním M nebo se do razidla vyrazila jen polovina tohoto M, které pak tvoří N, ale ten levý oblouček se částečně také otiskl. U tohoto kusu těžko říci, u těch předchozích dvou kusů tam však vidím krásně zřetelné unciální M, stejně jako M v MONETA (pod nímž je ostatně také jiná litera).

Takže já stále vidím unciální M, v tom třetím případě by se dokonce mohlo jednat i o unciální M vlevo uzavřené, což je rovněž jeden z klasických tvarů gotického majuskulního písmene M.
Registrovaný uživatel
Archy: jinak mě překvapuje, že zrovna Ty tak kategoricky tvrdíš, že je to N, místo abys hledal i jiná řešení. V jiných diskuzích zde v uherském mincivnictví jste řešili podobné případy a zpochybňovali i interpretaci nekterých značek autory různých typologií, ale v tomto případě jsi s tím hned hotový ;) Já bych to tak jednoznačně neviděl ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Mária z Anjou (1382-1387/1395)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1