Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Vykupminci.cz
Numisargo

PEČETIDLA

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
tak tady je ten otisk

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..netušíte náhodou někdo, co je to za "razítko či pěčetidlo", nebo co to vlastně je?
NON PLUS ULTRA INTERNATIONAL

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Nemohlo by to být razidlo do kůže/na kůži?
Registrovaný uživatel
..je to poměrně velké- 5,6 x 6 cm.
Registrovaný uživatel
Zdravím odborníky na pečetidla.
Poprosil bych pokud to bude možné o přesnější určení a dataci pečetidla popřípadě cenu.
Délka 55 mm
Průměr 23 mm
Material mosaz?
Předem děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
iger - vypadá to na barvíře (pro zajímavost foto cechu barvířského). Třeba i bubeník/tambor, ty maj buben a křížený paličky, ale spíš jsem pro běžnýho barvíře.

Vzhledem k nepreciznímu zpracování rytiny je to horší určovat, rytec byl možná "z lidu".

dataci s rozptylem 18 století.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
korunka pečetidlo ne, to má VŽDY negativní rytí.

Razítko, nejni to nějakýho hotelu?
Registrovaný uživatel
Paul napsal
iger - vypadá to na barvíře (pro zajímavost foto cechu barvířského). Třeba i bubeník/tambor, ty maj buben a křížený paličky, ale spíš jsem pro běžnýho barvíře.

Vzhledem k nepreciznímu zpracování rytiny je to horší určovat, rytec byl možná "z lidu".

dataci s rozptylem 18 století.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Ok.Díky ;)
A cena v tomto stavu?
Registrovaný uživatel
+-300 Kč (subjektivní názor)
Registrovaný uživatel
Paul napsal
+-300 Kč (subjektivní názor)

Ok. Díky ;)
Registrovaný uživatel
...aj odo mňa jedno...

Obdobie revolúcie 1848/49 (avšak po 14.4.1849 - po detronizácii Habsburgovcov v Uhorsku) - Hlavné veliteľstvo delostrelectva 5.zboru... výška 9cm, priemer pečatnej plôšky v priemere 3,5cm...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
iver to je docela macek ..
Registrovaný uživatel
...niečo staršie, obchodník pol 17.stor? žiadne bližšie info bohužiaľ nemám..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
iver - asi nějaká měšťanská merka?nevim. Ale tou datací bych si teda jistej nebyl. TAm je rozptyl 17-18 století...i sám majitel ho mohl používat dlouhou dobu.
Třeba někdo bude vědět víc.

Zrovna obchodník to by byl výstřel do tmy.
Registrovaný uživatel
..ahoj.. samozrejme máš pravdu, pozeral som na určenie ktoré mi psolal známy a je tam naozaj mešťan, určenie mám len cca polovica 17.stor, ale dík za upresnenie :)
Moderátor
Obchodník nevím, ale znamení opravdu vypadá na měšťana.
Registrovaný uživatel
iver to uhorske pečatidlo je krasne
_______________
Registrovaný uživatel
...len pridám krátky úryvok z článku p. Federmayera s názvom "Meštianska heraldika na Slovensku" v zborníku Občianska heraldika: ...veľmi skoro sa medz i tieto najstaršie meštiasnke značky dostáva aj štylizovaná arabská štvorka - tzv. merkúrova palica, ktorá symbolizovala, že ide o mešťana - obchodníka...
Registrovaný uživatel
iver - Merkurova palice/žezlo (viz foto) je opravdu symbolem obchodníků, ostatně jsem tu dával ve vlákně svoje pečetidlo obchodníka právě s merkurovou holí.

štylizovaná arabská štvorka - tzv. merkúrova palica - popravdě by se hodil nákres, nevím co tím autor myslí...arabská 4, o tý se tady už vedly debaty, nachází se u velkýho množství pečetí, podle mejch zdrojů jde o symbol požehnání, tj stejnej pohyb když ti žehná kněz, opíše rukou pomyslně čtyřku.Používaná jako domovní znamení i všude možně, debatovali jsme tu nad tím s Adri.

Ale znova, štylizovaná arabská štvorka - tzv. merkúrova palica - nevím co si pod tím mám představit, bylo by třeba obrázku co autor myslí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...tu je foto z knihy p. Vrteľa Osem storočí slovenskej heraldiky - k tej štylizovanej 4ke...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
zajímavý, ale tady píšou znak rychtáře. Proč měl rychtář merkurovo žezlo?

Že by arabská čtyřka měla znamenat stylizovaný merkurovo žezlo, tj symbol obchodníků to je v rozporu třeba s tímhle

http://www.suehnekreuz.de/ikono/aufsaetze03.html

ten symbol se nachází prokazatelně třeba v pečetích řezníků, soukeníků atd.
ale i na hradech, kostelích...
Logicky mi vychází, že teotrie se symbolem "požehnání" je správná, ale jsem laik, takže se přít nebudu...prostě nevim.
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 13. 9. 2015, 14:50. »
Registrovaný uživatel
...možno preto že aj ten richtár mal nejaké povolanie? :)

...uvedený článok sa tiež len pokúša vysvetliť význam, pochádza z roku 1939, možno už sú známe nejaké nové informácie? inak tam vidím až na jednu výnimku že sú to buď kamenárske značky, domové znaky, alebo znaky mešťanov (ktorí mohli kľudne byť aj obchodníci - veď kto niečo vyrábal, tak to aj predával predsa). Netvrdím čo je správne a čo nie, nie som odborník a ani to, že ten zborník vyšiel o 60 rokov neskôr ako spomínaný pokus o vysvetlenie znaku 4 nie je zárukov, že sú práve tie informácie správne... ..je to len príspevok do diskusie - keď už diskutujeme :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
iver však jasný, já jsem za diskuzi rád, něco novýho se dozvim :)

Nevysvětluje to ale přítomnost symbolu na hradech...

Ale ta knížka co máš, pěkná.
Registrovaný uživatel
:) ..nemôže to byť kamenárska značka?

..inak k tej knihe:

http://www.martinus.sk/?uItem=61476
Moderátor
Kamenické značky byly různorodé. I takovéto.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1