Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Samozřejmě otisk poštovního denního razítka...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tato balíková průvodka je dokonce starší, než ta, kterou mají z brněnského nádražního poštovního úřadu dochovanou v archívu Poštovního muzea v Praze. Ta jejich je o pár let mladší... 1883.
Má ale jinou podobu textu na tom pásku... "Brünn, Bhf". To mi ve sbírce chybí :'( , tak jsem si ji tam aspoň ofotil...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Protože narazím na balíkovou průvodku skutečně ojediněle, beru zavděk i tím "skartem", když se dochoval. Tedy odstřihanými kousky průvodek s nalepenými známkami...

Já kvůli otiskům razítek...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dají se na nich najít zajímavé otisky... třeba ty s černým obdélníčkem v místě, kde jindy bývá doba výpravy zásilek...

Přemýšlím, proč tam doba výpravy nemá být .... ale nevím...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Z roku 1896 mám tento kousek... spousta známek, spousta otisků razítek, no paráda!
Průvodka už má nově zelenou barvu, která ji zůstala pak téměř 100 let a na služební nálepce je stále ono "Brünn Bhf." a pořadové podací číslo balíku 556.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Detail na otisky denních poštovních razítek a zadní strana balíkové této průvodky s otiskem příchozího denního poštovního razítka "adresní pošty BRUCH"....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
O rok později (1897) už se změněným názvem a s nově zavedeným číselným označením brněnského nádražního poštovního úřadu...jako "brněnská dvojka".
Balíková průvodka a detail na služební nálepku "Brünn 2" a pořadové podací číslo balíku 652.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ještě zadní strana této průvodky se spoustou razítek...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...ta jsou i na přední straně, zaslouží si to taky detail...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nové (dvacátém) století ...
Dvojjazyčný text tiskopisu průvodky, dvojjazyčné denní poštovní razítko (to je to vzácné, bez rozlišovací značky v mezikruží)...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Leden roku 1902, poslední rok, kdy sídlil brněnský nádražní poštovní úřad ještě přímo v nádražních budovách...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zadní strana průvodky a detail na služební nálepku. Asi se dospotřebovávala stará zásoba jen s německým textem "Brünn 2", ale zato je u pořadového čísla balíku 39 ještě jakési rozlišovací označení "- c". prostě další typ :mrgreen:

A přidám ještě zadní stranu. Pěkně i s českým textem...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak to byl takový rychlý průlet zajímavým světem druhů a typů balíkových průvodek, používaných v poštovním provozu na brněnském nádražním poštovním úřadě do roku 1902.
Víc jich nemám.
Registrovaný uživatel
Ale ještě jeden zajímavý kousek vám ukážu...
Co je dobírka, určitě všichni víte.
Dnes se platí poštovnímu doručovateli často za zboží v balíku bezkontaktně, kartou, podepisujeme se nějakým klikyhákem prstem na displei jeho osobního terminálu a dobírkovou poukázku, kterou jsme kdysi při přebírání balíku nebo dopisu na dobírku museli podepisovat, už nevídáme...

Ale viděli jste někdy dobírkovou poštovní poukázku z roku 1877? :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tato "Poštovská karta výběrní" byla použita na brněnském nádražním poštovním úřadě Brünn Bahnhof.
Tiskopis průvodky už dvojjazyčný, razítka ještě "echt deutsch" :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak pro dnešek stačí...ať nenudím.
A příště?

No, sám ještě nevím...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ale jo, ještě si tady zanadávám...
Musím!
O tyto dva krasavcem jsem dnes přišel na Aukru...
Byl jsem přehozen...
Škoda... :evil:
Ale novém majiteli gratuluji!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Nádhera, žasnu, jaké materiály se Vám podařilo dát dohromady. A k tomu Váš osobní výzkum!
Registrovaný uživatel
Jaromir napsal
Nádhera, žasnu, jaké materiály se Vám podařilo dát dohromady. A k tomu Váš osobní výzkum!



Děkuji za vaše uznaní, potěší to. Do Vaší kolekce Mauritia a k tomu vydané knihy mám ještě daleko...
Brněnská dvojka má bohatou historii... a protože taky tak trochu sbíráte :mrgreen:
mám pro Vás, konkrétně pro Vás, jeden bonbónek... :mrgreen:
Registrovaný uživatel
No, filatelistický svět o tom ještě vlastně neví, ale vám to tady prozradím...
Víte, že lze vidět jak Modrého, tak Červeného Mauritia na jedné obálce – taková kombinaci získala název Bordeaux cover cena odpovídá vzácnosti – při posledním prodeji cca 4 miliony amerických dolarů...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...v rukách českého investora je i druhý klenot světové filatelie tzv. "bombajský dopis" se dvěma červenými Maurititi..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...ale jen poštovní historie brněnské dvojky se může pochlubit jedinečnou celistvostí, na které jsou hned 3 (!) tyto nejvzácnější známky světa - Mauritius Post Office!


Jsem šťastným majitelem tohoto světového unikátu... :mrgreen: :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Ale ještě jeden zajímavý kousek vám ukážu...
Co je dobírka, určitě všichni víte.
Dnes se platí poštovnímu doručovateli často za zboží v balíku bezkontaktně, kartou, podepisujeme se nějakým klikyhákem prstem na displei jeho osobního terminálu a dobírkovou poukázku, kterou jsme kdysi při přebírání balíku nebo dopisu na dobírku museli podepisovat, už nevídáme...

Ale viděli jste někdy dobírkovou poštovní poukázku z roku 1877? :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem




Tak nevím, kam to "naše sbírání" směřuje...
Tedy asi vím, jen nevím, jestli si budu moci v budoucnu něco pořídit na doplnění mé sbírky...
Kolik by asi dnes stále v aukci tato moje nejstarší dobírková poukázka, co mám ve sbírce...
Registrovaný uživatel
... když tato, z brněnské dvojky, ale o o cca 70 let mladší, z období Protektorátu Č+M, se prodala za takovou neuvěřitelnou (aspoň pro mě) částku ... :shock:

https://aukro.cz/cof-3-dobirkovy-listek-firemni-brno-1944-litovel-olomouc-7031386930
« Poslední úpravu provedl(a) MikyM v 19. 2. 2023, 8:58. »
Moderátor
Mně ta částka moc přemrštěná nepřijde. O to lepší je váš dobirkovy lístek. Moc gratuluji k takové položce. Kolik se jich z té doby zachovalo?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1