Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Skladování a čištění mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Skladování a čištění mincí

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Stav je uz temer dokonaly, jinak pokud by si nekdy nebyl spokojen, ja medene mince v oliv. oleji nechavam i v radu dnech, kazda medenka a spina nakonec pusti.
Moderátor
podle mne slusna a citliva prace
Registrovaný uživatel
Díky, já jsem s olejem opatrný, záleží na konkrétní minci a míře "zasvinění" :) Pokud se ne moc špinavá mince, jako je tahle, nechá naložená moc dlouho, může při otírání dojít k poškození, nebo i úplnému zničení patiny, sám jsem si to dřív na některých bezcenných kouskách vyzkoušel. Nejlepší je po kratší době vytáhnout, otřít, a pak posoudit, jestli už náhodou není akorát :)
_______________
Carpe diem, sed memento mori!
Registrovaný uživatel
dobrý den jak čistit hliníkové mince a mince 10,20,50haleře z let 1972 děkuji
Moderátor
Poměrně drastickou metodou je čištění hliníkových mincí 10% roztokem hydroxidu sodného, ale daleko lepší je mince ve špatném stavu vyhodit (zvlášť takto běžné, které se na blešáku prodávají na váhu) a pořídit si lepší :D
Registrovaný uživatel
a 1koruny stou paní jak sadí tu lipu
Registrovaný uživatel
Nevím, zda to jsem někdo dával, ale výrobou etue na mince se u nás zabývá firma http://www.bonaart.com/
Registrovaný uživatel
Na těchto stránkách proběhla diskuse na několik témat ohledně uložení mincí. Bohužel ve většině případů neexistují pouze bezpečné možnosti. Jsou firmy, které vyrábějí například dvoukapsičky, se kterými jsou sběratelé dlouhodobě spokojení, ale v jiných případech tomu tak být nemusí.
K výše zmíněným alternativám se již nechci vracet, protože mě zajímá zkušenost se sáčky z PP celofánu. Jedná se o čirý materiál polypropylen, který má potravinářský atest. Nemyslím sáčky slepované, ale pouze svařované. Na našem trhu jsem našel několik výrobců, ale bohužel nabízejí sáčky větších rozměrů, než by bylo potřebné.
Nedávno jsem se zůčastnil diskuse na toto téma, které bylo vyprovokováno nelichotivými názory na některé druhy kapsiček z umělých hmot. PP celofánové sáčky pak byly navrženy jako alternativní možnost k bezpečnému ukládání mincí..
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
pro Evropa1
Kolega je balí do celofánu (některé). Tvrdí, že je to nejlepší materiál, ale mince je zabalená a celofán je vzadu
poskládán, takže je to užitečná ochrana, ale na prohlížení to moc není. Výjimečně koupím medaili či minci od letitého sběratele (za chvíli budu i já) v celofánovém sáčku. Sám tento způsob nepoužívám. Přešel jsem na bubliny a kapsičky či listy od renomovaných výrobců, sbírám novější věci.
Registrovaný uživatel
To taho.
Znám některé sběratele, kteří používají dvoukapsičky, ale nedůvěřují jim a proto nejdříve zabalí minci do celofánu.
Pokud by se mince dávaly pouze do celofánových sáčků, odpovídajících rozměrů, pak si myslím, že by nebyla narušena přijatelnost prohlížení. Od věci také není výše zmíněná kombinace obou možností. Tedy nejdříve dáme minci do celofánového sáčku, který pak vložíme do kapsičky z umělé hmoty. Výhodou celofánu je jeho naprostá průhlednost. Pak by byla zaručena bezpečnost mince jak z pohledu ochrany materiálu, tak i manipulace, s naprostým komfortem prohlížení.
Pokud se zaměříme na materiály, pak je jistě bezpečnější polypropylen, než polyetylen.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Jaky mate nazor na dlouhodobe ulozeni premyslovskych denaru ve znackovych kapslich, muze s jim takto ublizit?
Registrovaný uživatel
kauto_star napsal
Jaky mate nazor na dlouhodobe ulozeni premyslovskych denaru ve znackovych kapslich, muze s jim takto ublizit?


Podle mě v kapslích hrozí převážně mechanické poškození, pokud tam ta mince lítá. Jinak z chemického hlediska bych problém neviděl (jedná se o polymethakryláty nebo polymethylmethakryláty)
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
To mechanicke poskozeni jsem jak staks vyresil, kazdy denar ma max. 1-2mm mezirku, tak tam ani moc nelita.
Registrovaný uživatel
Jinak muzu potvrdit ze denary jsou svoji krehkosti uplne nekde jinde nez napr. prazske grose. U grose bych se nebal, ze by se minci neco stalo kdybych ji upustil z metru na koberec. U denaru bych se bal jako cert.
Registrovaný uživatel
Já mám v kapslích pouze brakteáty a abych zabránil jakýmkoliv pohybům mince, tak mám pod a nad ní kousek vaty.
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
kauto_star napsal
Jinak muzu potvrdit ze denary jsou svoji krehkosti uplne nekde jinde nez napr. prazske grose. U grose bych se nebal, ze by se minci neco stalo kdybych ji upustil z metru na koberec. U denaru bych se bal jako cert.


Problém křehkosti může spíše ležet v otázce, jestli daná ražba nepochází z pokladu, který ležel v korodujících podmínkách a poté byla neodborně chemicky čištěna, než hlediskem nominálu. Myslím, že se můžeme na trhu setkat v případě běžnějších denárů poměrně s vysokým počtem mincí, které nebudou nadměrnou křehkost vykazovat.
Naopak jsem se setkal s nemalým počtem tříkrejcarů ze sedmnáctého století, které právě výše popsaným osudem vykazovaly velmi velkou křehkost. Ani v tomto případě není na místě paušalizování, protože převážná většina ostatních kusů je naprosto v pořádku.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
ano, je to dano:

1) ryzosti mince (mince s PUVODNE vysokym obsahem stribra tento problem nemaji pausalne, mince s horsi ryzosti jsou k tomu nachylne)

2) problem muze nastat i u minci, ktere jsou sice pomerne kvalitni, co se ryzosti tyce, ale po technologicke strance to jsou zmetky (podrobneji viz Hana)

3) podminkami v nichz se mince po staleti nachazela a / ci naslednym nevhodnym cistenim / konzervaci dojde u minci s nizsi ryzosti k odstraneni menehodnotneho kovu (= medi), v extremnim, ale nikoliv nemoznem pripade, zbude neco, cemu pracovne rikam "stribrna houba" (nejlepsi je v teto fazi aplikovat odbornou zkousku prepalem nebo RFA a publikovat zaver o vyborne ryzosti techto minci) a tahle houba se krasne muze zmenit klidne i na "prach"

v tom mem prispevku je par zjednoduseni (rikat to, jak je to skutecne by nicemu neprospelo a vec jen zkomplikovalo)

jako nazornou ukazku, co by se asi tak mohlo stat s minci s nizsi ryzosti po vykorodovani medi vkladam obrazek (pozor, toto je obrazek neceho jineho, ale situace bude podobna situaci na obrazku (tam kde jsou diry, byla driv med), pod tim je realny obrazek, jak to vypada ve stribrnem denaru s nizsi ryzosti a jeste pod tim je vyleptany povrch nekvalitniho grose, ktery je ale dle povrchovych analyz dokonale stribrny):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Paradni prednaska Olivere! Ja jsem psal jen svoji subjektivni zkusenost, urcite pausalizovat jsem nechtel. Asi se ke me dostaly nejake mince ulozene v mozna kyselejsi pude (domnivam se ze prakticky vsechny denary pochazeji z nejakeho pokladu), ale parametry pozorovatelne okem jsou dobre, mince zvoni, maji hmotnost blizskou vzhledem k prumeru minci popsanych, maji vysokou ryzost (jedna se o denary pred mincovni reformou ), na pohled vypadaji dokonale, chemicky pravdepodobne cisteny nebyly, ale zlomit se daji velice snadno, :(
Registrovaný uživatel
Ještě bych se chtěl vrátit k původnímu tématu, tedy ke zkušenostem s PP celofánem ve vztahu k jeho působení na materiály sběratelské povahy a k dostupnosti menších sáčků z tohoto materiálu.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Celofán. Nově jsem se s malými cel. sáčky nesetkal. Našel jsem tento obchod http://www.vlmais.cz/index.php?open=sortiment&sortiment=8, bohužel velikost sáčků je mimo. Možná najít způsob vlastní výroby z rolí, nebo si je nechat vyrobit http://www.celofanove-sacky.eu/.
Registrovaný uživatel
taho napsal
Celofán. Nově jsem se s malými cel. sáčky nesetkal. Našel jsem tento obchod http://www.vlmais.cz/index.php?open=sortiment&sortiment=8, bohužel velikost sáčků je mimo. Možná najít způsob vlastní výroby z rolí, nebo si je nechat vyrobit http://www.celofanove-sacky.eu/.


Děkuji za odkazy, kterých se nechá například na seznamu najít mnoho. Výrobců je zde několik, ale bohužel jsem nalezl nejmenší rozměr 65x100mm. Ptal jsem se i na zakázkovou výrobu, ale bohužel podle majitelky by se jednalo o problémovou výrobu.
Menší sáčky určitě existují, zaregistroval jsem je při zaslání mincí ze zahraniční aukce. Zde se jednalo o velikost asi 55x65 mm.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
no nevim, zde tvrdi, ze se radi prizpusobi pozadavkum zakaznika (cituji: Firma C & C Líně spol. s r.o. nabízí různé velikosti, tvary a gramáže celofánových sáčků, které naleznete v internetovém obchodě. Mnoho dalších rozměrů sáčků již od 2 cm vyrobí podle vašich požadavků):

http://www.cacline.cz/sacky.htm
Registrovaný uživatel
Anebo si je opravdu delat sam - ten strojek na zavarovani pocitam, ze by se mel dat koupit za par stovek, asi by nemel byt problem si jej udelat i doma. Snad..
Registrovaný uživatel
oliver napsal
no nevim, zde tvrdi, ze se radi prizpusobi pozadavkum zakaznika (cituji: Firma C & C Líně spol. s r.o. nabízí různé velikosti, tvary a gramáže celofánových sáčků, které naleznete v internetovém obchodě. Mnoho dalších rozměrů sáčků již od 2 cm vyrobí podle vašich požadavků):

http://www.cacline.cz/sacky.htm


Děkuji za odkaz.
Problémem zakázkové výroby je v některých případech pouze ochota na papíře a z celkového pohledu by musel odběratel odebrat velký počet kusů. V mém případě by se jednalo o minimálně dvě velikosti.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
no je jasne, ze kvuli 200 - 300 kusum pytlicku pravdepodobne zadnou akci rozjizdet nebudou. zde je treba mluvit o zakazce v radu tisicu ks. na strane druhe sberatel je dobre misto na to, kde se muze domluvit zajemcu vice a muze pak byt vytvorena poptavka, o kterou se uz dana firma zajimat bude (nebo lze oslovit nejakeho prodejce numismatickych potreb, treba usoudi, ze by to mohlo byt pro neho vyhodne). nehazel bych flintu do zita.

jako vsechno - je to o ochote a o komunikaci, resp. o ochote komunikovat :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... > »

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Skladování a čištění mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1