Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Skladování a čištění mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Skladování a čištění mincí

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
krokodill napsal
Kua, to se to pěkně prodražuje. Koupit jednu bublinku za 8,- pak jednu krabičku (http://www.malachit-obchod.cz/?180,Krabicka-plastova,-pruhledna) cca možná po slevě za množství 13,- pak nějakou krabici (plato), do kterých to uložit (cca na 48 mincí) za přibližně 250,- Bratru, to je třeba na 1000 mincí něco přes 26.000,- :shock: :shock: :shock: To radši zůstávám u katalogů s papírovými holdery ;)


Kdybych měl 1000 mincí, které bych chtěl takto uložit, pak těch 26K bude pakatel 8)
Registrovaný uživatel
a hlavně kde+jak ten objem potom skladovat...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
a hlavně kde+jak ten objem potom skladovat...


Dráčku, jednou jsi tady někomu radil jak ukládat knihy a časopisy a Tvoje rada začínala:
“Vyhraďte si jednu místnost jako svojí pracovnu....”
Takže moje rada na Tvou otázku bude:
Vyhraďte si druhou místnost jako sklad mincí... :P
Registrovaný uživatel
A až vám na to přijdou, kde jste na to vzali, tak jednu místnost dostanete na pár let zadara... :D :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Teď jsem položil telefon, kde jsme s kolegou řešily uložení mincí a medailí. Vezmu to od počátku.
Máte trezor či skříň a chcete využít každý prostor, takže plata na míru. Máte atyp. mince či medaile, které se nevejdou do bublin (tlusté, tenké atd.), takže je dát na plata vedle sebe. Z čeho plata vyrobit a kde sehnat dřevěné desky z mahagonu či třešně nebo použít plexisklo (desky z podobného materiálu jako jsou bubliny). Desky z plexi se mi jeví dostupné, ale kde sehnat latičky na orámování? Desku potáhnout stálobarevnou atd. látkou, jeden kolega ji zde popisoval, ale lepší by byl odkaz, na výrobce a kde koupit. Látku volně položit a na konci zapevnit našroubováním latiček (lakovat či nelakovat). Medaile zabezpečit proti posunutí bodkami, které přilepíme oboustrannou páskou. Nevýhoda je, že nejde vkládat nové kusy.
Nemám problém někam zajet a podiskutovat či se podívat (např. burzy nebo sběratel). Není ani spěch, ale ukládání medailí do krabic od bot mi přijde jako znevážení sbíraného materiálu.
Registrovaný uživatel
taho: látky - Kalců
Registrovaný uživatel
gorila napsal
taho: látky - Kalců

ceny mají dobré, ale prodejna u Václaváku je asi zrušená-šel jsem nedávno kolem na nádraží a bylo tam prázdno. Není nad to občas vyměnit mince za patchwork. ;)
Registrovaný uživatel
Pro tento účel používám senzační od firmy “Leuchtturm”

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Taky používám plata a bubliny, ale na medaile, které mají různou velikost (větší než 51 mm kapsle nejsou a některé jsou vyšší a nevejdou se do bubliny, některé jsou zaplombované a klipy). Jako kluk jsem na pamětní mince udělal plata a mince chytily hnědou patinu. Kdyby dělali plata bez políček, stálo by to za uvážení.
Registrovaný uživatel
prominte ze zase davam clanek o skladovani,
ale nevim co nejlepe je pro me mince.
Sberam ruzne zemi a casteji striberne.
Ruznich typu a velikosti. V krabicce a bez ni.
Jestli takova otazka tady znila dejte mi prosim cislo stranky. Dekuji!
Registrovaný uživatel
Prodejna Kalců není zrušena je jen přestěhována o 200m do Žitné. Mají to i na stránkách www.kalcu.cz Jinak sametů mají velký výběr a hlavně proti všem co jsem kde viděl, vypadá kvalitně.
Registrovaný uživatel
Dento napsal
prominte ze zase davam clanek o skladovani,
ale nevim co nejlepe je pro me mince.
Sberam ruzne zemi a casteji striberne.
Ruznich typu a velikosti. V krabicce a bez ni.
Jestli takova otazka tady znila dejte mi prosim cislo stranky. Dekuji!


Dento, každá z možnosti uloženia mincí má plusy aj mínusy (klady aj zápory)
Rozhodnúť sa musíš sám. Vyberať môžeš napríklad tu:
http://numismatika.infofila.cz/pomucky--r2-38-r1-9
Registrovaný uživatel
Videl jsem docela zajimavy pristup uchovavani artefaktu ruznych velikosti. Myslim, ze by to slo v pohode i s vetsimi mincemi jakojsou tolary a tetradrachny ci medaile. Vezmete polystyren, na to hodit latku (treba ten samet) a artefakt "vtlacit" do polystyrenu, takze si tam udela misto primo site na miru, takze artefakt je tam docela pevne uchycen.

Nejsem si samozrejme jisty, zda polystyren reaguje s mincemi ci nikoliv a na vtlacovani bych si udelal drevene udelatko podle velikosti minci, ale idea je dobra. Hlavne na sbirani veci ruznych velikosti.
Registrovaný uživatel
To Tovy.

Má to ale jednu velkou chybu. Jakmile zde udělám prohluběň již se ji nezbavím.
Mě vyhovuje rovné plato, bez políček, kde si mohu dávat jakkoli velké mince, mohu tedy vedle sebe dávat různě velké nominály atd. Stále se tu řeší problém, aby se mincím nic nestalo. S platy přece zacházíme opatrně a na nich je přilepen samet, který zabraňuje, aby se mince pohybovaly. Tedy podle dosavadních zkušeností se jim nemůže nic stát.
Registrovaný uživatel
Z jakého materiálu udělat plato? Lepit? Mám špatné zkušenosti ze "samodíla".
Pro Evropa1 ("Mě vyhovuje rovné plato, bez políček, kde si mohu dávat jakkoli velké mince, mohu tedy vedle sebe dávat různě velké nominály atd.").
Pochopil jsem že sbíráte kvalitní mince a tím zároveň chcete dobře uchovat sbírku. Můžete se podělit o způsob výroby a z čeho? Chápu, že to může někdo podnikavý využít. Už jednou jsem díky špatnému skladování o některé mince přišel.
Registrovaný uživatel
Mozna by idealni reseni na ruzne velikosti minci byly male spendliky se sametovyma hlavickama, clovek by so vzdy 4 zapichal kolem mince a bylo to :)
Moderátor
taho: já mám mince uloženy v mincovnici z tvrdého plastu. V ní se nacházejí taktéž plastová plata (s políčky) pokrytá hrubším filcem a každá mince je uložena v plastové kapsli. S výjimkou tolarů na které mám prosklenou "vitrínu" tak uchovávám veškerou drobotinu a za 5 - 6 let skladování jsem nezlikvidoval jedinou minci.
Holt pánové nesmíte těmi platy tak třepat, když tančíte válečný tanec před aukcí :lol:

Ke skladování medailí: ta plastová plata se dají koupit i bez mincovní skříňky. Nevýhodou asi budou větší rozměry, protože do trezoru se moc dát nedají.
Větší plato: 289x289x12mm s rozměry políček 68mm (16 mincí) nebo 93mm (9 mincí)
Menší plato: 261x261x12mm s rozměry políček 81mm (9 mincí)

Do obou plat se dají dokoupit ony filcové podložky a ochranné plexisklo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 13. 1. 2012, 23:31. »
Moderátor
No, já s platy skončil v okamžiku, kdy jsem jel do K.Hory. V klidu si tak jedu, přemejšlím, o čem se budeme bavit, mince v platech v pohodě, a najednou chyběj dva metry silnice.

A nastalo období opětovného třídění, pár bílých penízků prošlo odtučňovací kůrou atd.

Takže plata již nikdy více. ( Navíc se nevejdou do bezpečnostní schránky.).

Je jasný, Tolarům to nevadí, ale pokud se jedná o drobotinu, je to šílený.

Na drobotinu říkám Ne, Ne, Ne a ještě jednou Ne. :lol:
Registrovaný uživatel
taho napsal
Z jakého materiálu udělat plato? Lepit? Mám špatné zkušenosti ze "samodíla".
Pro Evropa1 ("Mě vyhovuje rovné plato, bez políček, kde si mohu dávat jakkoli velké mince, mohu tedy vedle sebe dávat různě velké nominály atd.").
Pochopil jsem že sbíráte kvalitní mince a tím zároveň chcete dobře uchovat sbírku. Můžete se podělit o způsob výroby a z čeho? Chápu, že to může někdo podnikavý využít. Už jednou jsem díky špatnému skladování o některé mince přišel.



Udělat plata není žádný problém, můžeme si je udělat sami, nebo zadat někomu zdatnějšímu.

Já jsem si nechal nařezat plata z desky pertinaxu, síly 8 mm. Z tohoto samého materiálu i lišty, vysoké 15 mm, které jsem kolem plata přišrouboval. Jedná se o materiál, který se používá v elektrotechnice a je tedy naprosto bezpečný.
Následně jsem na celé plato přilepil nakrátko střížený samet. Tedy mimo spodní strany plata, je celé pokryto sametem. Na stříbrné mince se nechá použít černý samet. Na zlaté jsem viděl červený.
Registrovaný uživatel
Děkuji za infomaci.
Pertinax znám. Kdysi se používal rybáři na formy na olůvka. Děkuji. Zjistím a s kolegou, co je zručný a má dílnu něco spáchat.
Pro jan322-já bych taky použil plast, ale zkuste sehnat bublinu např. na medaili o rozměru 47*48. Viděl jsem tyto plata i bez přihrádek, ale je to plast.
Moderátor
Taho: nechápu smysl ukládání velkých medailí do plastových kapslí. Ano, ta plata jsou plastová, ale po vyložení filcovými podložkami to už tak zle nevypadá.
pavelgregor: u těch nejtenčích drobáků jsem přemýšlel přejít na systém, kteý tady zmiňoval kucera, ale jaksi se mi nedaří najít dvouchlopňové kapsičky do průměru 50mm celkem. Aurea je má větší.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 14. 1. 2012, 13:22. »
Registrovaný uživatel
Smysl plat je hlavně v uložení sbírky doma do estetické polohy, kdy je to naprosto bezpečné. Pokud jsme na cestách, pak se nemůžeme divit, že může nastat problém. Z toho ale nemůžeme vinit plata, ale důvodem je skutečnost, že mince nepřevážíme v zabezpečené poloze. Proto musíme hlavně vědět, k jakým účelům ochránné pomůcky potřebujeme a až poté hledat konkrétní systém.
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 14. 1. 2012, 13:46. »
Registrovaný uživatel
Pro jan322: Jestliže ukládám mince či medaile do plat od fa Baron, dávám je do bublin od vyzkoušených firem a to i třeba 5 Kč 1938, kde je kapsle asi dražší než mince. Medaile bez bublin nechci ukládat do nevyzkoušených plat. Když jsem se vrátil po letech k numismatice musel jsem dost mincí vyměnit (doma dělané plata, východoněmecká alba). Už jsem to psal několikrát. Prostě chci mít sbírku uloženou tak, abych zase po pár letech nemusel obměňovat. Měl jsem běžné mince, ale z bankovního pytlíku, takže kvalita 0/0 nebo téměř a podívejte se kolik ty mince od roku 1961 v této kvalitě stojí nyní.
Registrovaný uživatel
Ahoj vsem.
Vlastnim docela dost vzacnou medenou minci, na okrajich se objevuje naruseni takove te krustovite patiny. Je to jen na okraji, asi je uz to naruseni starsi. Ale i tak me zajima, jak tuto minci nejlepe zachovat a skladovat?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hele a nebude on to početňáček?!? Nahoď celé foto...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Skladování a čištění mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1