Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Matess napsal
Hrabství Hals-Leuchtenberg-Jan III(1407-1443) a jeho nástupci.

dík moc ;)
Moderátor
Alarich: Přesně tak. Je hodně podobnej na Rad.XI/3, ale ten tvůj to není. Osobně ho tipuju na nepatrně mladší ražbu než výše uvedená varianta. Pěknej kousek ( jako ostatně vždy u Tebe ). Nevyměníš? :lol:
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
Alarich: Přesně tak. Je hodně podobnej na Rad.XI/3, ale ten tvůj to není. Osobně ho tipuju na nepatrně mladší ražbu než výše uvedená varianta. Pěknej kousek ( jako ostatně vždy u Tebe ). Nevyměníš? :lol:

zdarec když tak se mě ozvy na mail:alarich@centrum.cz
Registrovaný uživatel
Mohl by mi prosím někdo poradit, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma penízky se lvem a čtyřrázem? U jednoho mám napsáno Václav IV., u druhého Husité (schválně, poznáte který je který?). Tato označení jsem převzal od minulých majitelů, ale zajímalo by mne to "gró", které určuje nuance mezi oběma fufníky. Svým způsobem se samozřejmě pozdější období vlády Václava IV. a období počátku husitství navzájem kryjí a rozdíl je možná pouze v tom, že se jeden určovatel vyspal jinak než druhý a řekl si "tak a tohle razily třeba Husité". V Castelinově České drobné minci doby předhusitské a husitské vidím, že tam ty drobné diference opravdu jsou, ale zde je zkrátka nerozeznám.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Hurley v 15. 11. 2012, 17:09. »
Registrovaný uživatel
Hurley napsal
Mohl by mi prosím někdo poradit, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma penízky se lvem a čtyřrázem? U jednoho mám napsáno Václav IV., u druhého Husité (schválně, poznáte který je který?). Tato označení jsem převzal od minulých majitelů, ale zajímalo by mne to "gró", které určuje nuance mezi oběma fufníky. Svým způsobem se samozřejmě pozdější období vlády Václava IV. a období počátku husitství navzájem kryjí a rozdíl je možná pouze v tom, že se jeden určovatel vyspal jinak než druhý a řekl si "tak a tohle razily třeba Husité". V Castelinově České drobné minci doby předhusitské a husitské vidím, že tam ty drobné diference opravdu jsou, ale zde je zkrátka nerozeznám.

oba jsou Václav IV.Husité měli peníze měděné bez čtyřrázu tzv.flútky
Registrovaný uživatel
Přeci jen bych poprosil o nějaký relevantní a hlavně širší zdroj informací, tohle tvrzení mi přijde poněkud zjednodušující. Proč by se např. nerazil tento peníz se lvem a čtyřrázem i po králově smrti v dobách husitských, jak to uvádí výše zmiňovaný Castelin?
Registrovaný uživatel
Hurley napsal
Přeci jen bych poprosil o nějaký relevantní a hlavně širší zdroj informací, tohle tvrzení mi přijde poněkud zjednodušující. Proč by se např. nerazil tento peníz se lvem a čtyřrázem i po králově smrti v dobách husitských, jak to uvádí výše zmiňovaný Castelin?

podle mě byl za husitů takový chaos,že dnes už těžko někdo zjistí jaké tipy mincí se razily.Čechy byly tak rozsekané,že kdyby to po Lipanech trvalo ještě 5let tak by všichni pomřeli hlady.
Moderátor
Hurley - na tyto razby je lepsi pouzit praci J.Hany: Obrazove analogie na mincich - prispevek k typologii ceskych penez se lvem a ctyrrazem
Moderátor
Hurley: Když ono to je těžký. Co autor, to jiný názor. Abych pravdu řekl, tak penízky se čtyřrázem zatím uvádím bez určení, protože jsem nenašel jedinou rozumnou typologii ( nebo alespoň její náznak ), podle které by se daly spolehlivě určovat.

Pracovně používám právě taky Obrazové analogie ( pokud je nemáš, tak stejnou tabulku máš také na str.24 u Pražských grošů Václava IV. od Hány), protože tam alespoň ty pérovky odpovídají reálným mincím. Takže se dají snadno určit. U Castelina je to hrůza. Byť je podrobnější, tak pérovky jsou na h.... . Z těch se nedá nic určit.

Podle analogií je to typ II.B. Pozná se především podle tvaru ocasu, kde dolní smyčka ocasu je velká a kruhovitá, oba konce jsou krátké zakončené třemi chomáči. Podobná je sice i II.a.1, ale tam má lev specifickou hřívu. Něco, jako kdyby na zadek lva někdo narouboval tlustýho krokodýla.

O přiřazení k Václavovi, nebo husitům se dá polemizovat. Co hlava, to jiný názor. Já bych je řadil spíš k Václavovi po r.1407 až přes husity ( ale nebránil bych se ani 40.létům ). Zde neuvažuji flútky, protože to je jiná samostatná kapitola. Ale i husiti se snažili razit normální mince, takže nevidím důvod, proč by je nemohli razit.

Prostě na penízky se čtyřrázem jsem si ještě neudělal jasný názor ( ono je to taky tím, že mi jich zatím prošlo rukama jen pár). Takže nepřiřazuju.

Jo, a jinak oba dva penízky jsou jeden a ten samý typ. Širokej a úzkej kruh nemá smysl řešit. Není to určující znak, protože i na jedné minci můžeš mít kruh široký, zatímco o kus dál je tenoučký. Takže to nepovažuju za určující kritérium. Taky dva a jeden kruh nic neřeší. Je to věc zpracování razidla, a ne nějaký záměr. Tak jsem to tedy zatím vypozoroval já.

Asi jsem Ti moc nepomohl. Co? :lol:
Registrovaný uživatel
Děkuji oběma, jak za tip na článek tak za vyčerpávající článek ;)
Ano, souhlasím s II.B dle Hány, odpovídají i rozměry (průměr kruhu a výška lva - 9 a půl, resp. 8 mm). Hána tento typ dokonce přiřazuje do poloviny 80.let 14.století, což je zase velký rozdíl oproti období po r. 1407 nebo dokonce ještě dál. Mě se ta jeho argumentace ohledně paralely s ikonografií na pražských groších docela líbí.
Ještě jedna věc, u toho horního penízku jsem měl uvedený i odkaz na Radoměrského (peníz č.6, Husité 1420-1436), bohužel tuto práci nemám k dispozici, jedná se o Nález mincí v Králově Dvoře? Abych věděl co po antikvariátech shánět.
« Poslední úpravu provedl(a) Hurley v 15. 11. 2012, 22:19. »
Moderátor
Jo, jedná se o Nálezy...

S Jirkovým přiřazením lze také souhlasit, protože tento lev patří k těm starším, ale kdy se skutečně razili Ti asi nikdo neřekne přesně. Ono rozpětí 1378 - 1437 pro peníze se lvem a čtyřrázem je poměrně dost velké.

Navíc si nemyslím, že by rokem 1437 skončila ražba peněz se čtyřrázem. Osobně si myslím, že pokračovala ještě o dost dál až do časů Jiříka. Akorát příprava střížků probíhala trošičku fikanějším způsobem. :lol:
Moderátor
Ještě zde zkusím jednou zopakovat svoji žádost. Sháním fotografii dobře zachovalého vídeňského feniku z doby poručnictví Leopolda. Jedná se o tento feniček ( korunka a písmema L A) :

Jak vidíte, je v žalostném stavu :? Pokud někdo máte hezčí ( především potřebuji kde je vidět korunka a obě písmena), byl bych vděčný. Je to poslední fotka, která mi chybí na dokončení kraťoulinkého článku.

Oběma, kteří na moji minulou výzvu zareagovali, děkuji. :P

Předem děkuji za případné fotky. Profil mám v mailu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
http://stare-mince.webnode.cz/album/mince-15-stoleti/#snimek303-jpg
Je to on ?? Pokud ano, tak mail by jsi na mě měl mít, tak ti mohu poslat lepší sken...
Moderátor
O něm vím ( byl jsi jedna z těch dvou osob, co se ozvali minule :lol: ). Je to on, ale zrovna to písmenko L bych potřeboval lepší. Korunčin feniček zase pro změnu nemá prokazatelné písmeno A. :(
Pokud se nikdo neozve, použiju pravděpodobně Tvoji fotku, ale ještě čekám, kdyby se náhodou ozval někdo další. Na tvaru L právě dost záleží.

Člověk by nevěřil, jak je těžký sehnat fotku jednoho z nejběžnějších vídeňských feniků. To ji opravdu nikdo nemáte??? :shock:

Myslel jsem, že si nějakej zachovalej koupím na burze, ale už jsem se bohužel čtvrt roku na žádnou nedostal.
Registrovaný uživatel
Musíme si pomáhat. Bez informací a materiálu toho člověk moc neudělá... a já si rád přečtu tvůj článek, abych něco nové přiučil. Takže lepší sken pro tebe rád udělám, pokud budeš potřebovat.
Registrovaný uživatel
zdravím odborníky na drobotinu grošového období.posílám sem unikátní peníz s hladkou orlicí na jedné straně a českým lvem na druhé.kdysi se podobný dražil v Kroměříži na 92.aukci
myslím že tady už dlouho něco podobného nebylo ani nebude :twisted:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tak to máš pravdu. To asi zase dlouho neuvidíme. :lol:

Tomu by se u mně tááák líbilo. :'(
Registrovaný uživatel
Pavle, nabídni mu azyl... :lol:
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
posílám ještě jedno foto po dočistění.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím
Doufám že dávám tuto minci do správného šochtlíku
prosím o určení

Moc moc děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Petr VI: Jelikož to vypadá aspoň trochu stříbrně, tak to snad bude peníz Václava IV. (1378-1419). I když nedbale ostříhaný střížek i ražba by skoro ukazovaly na flútek, ten by musel být Cu. Bližší určení nechám na odbornících.
Registrovaný uživatel
Ag to je a průměr je 13mm
Registrovaný uživatel
..zajímavé je, že je po čtyřrázu ještě dodatečně okrojený do tohoto tvaru. Možná i právě proto připomíná husitský flůtek. Na druhou stranu, zpočátku byly údajně husitské flůtky i smalou příměsí stříbra, později už byly pouze měděné. Teorií je na to hodně, ale kde je pravda se zatím neví. Určitě řekne více Pavel.
Moderátor
Z toho, co je vidět bych se přikláněl spíš k Václavu IV. k jeho prvním penízkům se čyřrázem. Motal bych se někde kolem Castelinovy 34-38. Není to sice přesně to ono, ale má podobné znaky.

Je to především velmi dlouhá úzká přední tlapa, dlouhá rovná zadní pravá a velká smyčka ocasu. dá se tam vysledovat podobnost s jeho lvy na starých penízcích.

Bohužel čtyřrázovek moc nemám, ale tento tvar mám jak na stříbrném, tak i měděném střížku ( to je ale pravděpodobně dobové falzum, než flútek).

Tvar mince, si myslím, není způsoben nedbalým okrojením, ale způsobem provedení čtyřrázu. Zde byl čryřráz proveden po stranách čtverce a ne přes rohy. Pro představu jsou vrcholy původního čtverce nejlépe vidět uprostřed plochy na 11 a 2 hodině. Proto jsou prohnuté dovnitř ( protože tam bylo nejméně materiálu pro rozpití po úderu ).
Moderátor
Jo, ještě jsem zapomněl dodat, že tento způsob provádění čtyřrázu se dost často používal na vídeňských fenicích na konci 14.stol. Což výše řečenému neodporuje.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1