Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Děkuji :) za přiblížení :)
můžu říct že mince se nalezla na jižní Moravě v okolí Židlochovic
můžu též zaslat lepší fotografie :)
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
Tvar mince, si myslím, není způsoben nedbalým okrojením, ale způsobem provedení čtyřrázu. Zde byl čryřráz proveden po stranách čtverce a ne přes rohy. Pro představu jsou vrcholy původního čtverce nejlépe vidět uprostřed plochy na 11 a 2 hodině.

..tak s tímto nemohu souhlasit. Pokud uděláš na minci čtyřrát- klepneš kladivem, nikdy nedocílíš toho, že budeš mít naprosto rovné strany, ale vždy budeš mít strany do obloučku, nebo jinak deformované. Zde je zřejmé, že byl po čtyřrátu ještě okrojen ;) (zkus si to na olověném střížku :D )
Registrovaný uživatel
co je to čtyřrát? :D použila jsi to 2x, tak mě jen zajímá, jestli mi uniklo něco ze zažité terminologie :D
Registrovaný uživatel
..to je typická ukázka překlepu, když píšeš všema deseti a při tom se ti děti hádají za zády :lol:
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 25. 11. 2012, 12:44. »
Moderátor
Korunka: Tak tady nesouhlasím. S olovem jsem to zkoušel taky a tam byly kulatější, ale pokud si zkusíš něco tvrdšího, tak už to tak zřetelné není. Rozpití do oblouku, nebo rovné hrany je závislé na síle střížku a na síle střížku po úderu. Já to zkoušel s cínem ( na stříbro jsem neměl dost kovu ) a od určitého okamžiku se začal chovat zcela odlišně. Nejdříve držel tvar a vytvořil pouze ty prohnutí, jako zde na fotce. Po překonání určité hranice se rozpil do téměř kruhového tvaru, jako je třeba vidět na flútcích.

Fotky a postupy mám v šuplíku s Olim pro budoucí článek, takže podrobnosti nechci zatím moc ventilovat. Až to bude komplet, určitě se o tom dozvíte. ;)
Registrovaný uživatel
..u tvrdšího kovu potřebuješ i mnohem větší sílu, takže se ti rozklepnout takto rovně tak snadno nepovede (i když nahřátý je kujnější), ale dobrá, nebudeme to tu řešit, oba máme odlišné zkušenosti. Určitě souhlasím s tím, že bude lepší vše pečlivě vyzkoušet na tvrdších materiálech, než je olovo, třeba na měděném plechu, protože se budou chovat jinak. Tak až to vyjde, dejte vědět- osobně si od doby, když mne to tenkrát napadlo, také dělám různé pokusy.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 25. 11. 2012, 18:12. »
Registrovaný uživatel
ještě jednou :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ať se koukám jak se koukám na husitské mince a drobné mince Václava IV pří jde mi že husité používaly úplně stejná razidla jako za Václava
viz http://www.inspr.cz/sb_web/05_Husite/3.html
a http://www.inspr.cz/sb_web/04_Waclav_4/30.html

navíc jsem se dočet že v začátku hus. povstání razily mince ze zabaveného zlata a stříbra až poté z Cu

Je tadle doba a mince nějak prozkoumaná ? nebo jsou to jen dohady ?
Registrovaný uživatel
vše jsou jen dohady, jsou to přeci jen anonymní mince a písemné záznamy jsou také sporé .... takže určování je možné jen podle analogií s PG podle posouzení vyobrazení lva. ale jestli ten který kus razil Václav nebo husité, to zjistíš těžko. asi jediným vodítkem může být celková kvalita střížku a ražby - lepší jsou Václavovy, horší ledabylé husitské. i přesto je to určení vždy bez záruky, ale podle současných typologií si myslím, že by mohlo odpovídat skutečnosti ...
Registrovaný uživatel
Děkuji :)
Podle tedle teorie je teda třeba tato mince zařazená mezi Husity asi Vaclav IV

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pridám jeden zaujímavý biely peniaz Ferdinanda I. Škoda toho stavu, ale tiež potešil :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Krásná věc. Tichá závist.

Škoda, že ve slově Pridám nemáš písmeno O. Hlásil bych se do pořadí. :lol:
Registrovaný uživatel
Ja by som sa zas hlásil o viac informácií, že prečo je zaujímavý, lebo až tak krásna vec to na prvý pohľad nie je :)
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Ja by som sa zas hlásil o viac informácií, že prečo je zaujímavý, lebo až tak krásna vec to na prvý pohľad nie je :)

Ahoj. Porovnaj :

Obrázky:


Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Přesně tak. Navíc si přidej jazyk v tlamě lva ( který u ves. I.a/2 není ) a pětilistou růžici s negativním středem. Což na Ferdových b.penízích nebývá zvykem, a hned máš možná novou variantu. :lol:

No, a prostě tenhle lev má osbonost. To není taková podviživená čičinta, co se plazí při zemi, ale pořádnej kočičák, kterej by si hned zblajznul nějakého Habsburka.

Já bych si ho ve sbírce, i přes horší zachovalost, dokázal klidně představit. :P
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
Přesně tak. Navíc si přidej jazyk v tlamě lva ( který u ves. I.a/2 není ) a pětilistou růžici s negativním středem. Což na Ferdových b.penízích nebývá zvykem, a hned máš možná novou variantu. :lol:


...tak,tak. Chcel som si to nechať potvrdiť , že by to mohla byť nová varianta.
Moderátor
Pošli mi, prosím, majlíkem kvalitnější fotku, případně detail růžice a tlamy s jazykem. Dám si to k sledovaným mincím, a poohlédnu se, jestli na ni někde nenarazím. Samozřejmě i metrologie by neuškodila. :lol:

Dík.
Registrovaný uživatel
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/vymena-minci-_post_-231145#post231145
Registrovaný uživatel
Prosím o váš názor na tento erlangenský haléř. Majitel jej koupil ve větším konvolutu (všehochuť) v Německu u starožitníka. Má trochu pochybnosti, jestli jde o originál, nebo novodobé falzum.
Váha 0,50g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Mrkni do Chaurovy sbírky č.166. Tam je vyobrazen. Ten Tvůj mi připadá, že má nějak moc jednoduchou korunu. Ale podotýkám, že naživo s tímto typem nemám zkušenost. Korunky, co mám já jsou jiného provedení, ale jedná se také o jiné typy.
Registrovaný uživatel
Což o to, tady jsou ještě lepší fotky: http://www.muenzauktion.com/diller/item.php5?id=90428001
Pochybnosti vzbuzuje to, jak je "dokonalý", i ten levný nákup. Ale možná měl kolega fakt jen kliku.
Registrovaný uživatel
pytlas: určitě je pravý. Stav je krásný :-)
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
To Alarich.Tento není tak pěkný,přesto potěší.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
bertik-b1: Tvá mince je úplně jiná, než představil Alarich. Ty máš polský parvus českého a polského krále Václava II.
http://www.wcn.pl/archive/21_0119?q=parwus+
http://www.wcn.pl/archive/21_0118?q=parwus+
Registrovaný uživatel
Díky za určení.Alarichův peníz je co?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1