Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
I písmenka jsou jiná, řekl bych. Nejlíp to je vidět na odlišných "R" (BRNO) a dvojici (vzájemné postavení) "NO".
Registrovaný uživatel
Než se dostaneme k dalšímu typu poštovního denního razítka v tomto období, dovolte mi zase jedno uchlubené okénko :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Nejdřív "brněnská jednička"...
Registrovaný uživatel
221 roků starý skládaný "předznámkový dopis" , bohužel bez otisku podacího razítka, jehož používání v té době bylo na poštovním úřadě jen občasné a nevymáhané. (Už jsme si tu říkali, že zavedení razítkování dopisů bylo zavedeno dekretem Dvorské poštovní komise 1.11.1872, ale zcela běžným stvrzováním převzetí dopisu do poštovní přepravy razítkem se stalo až ve třicátých letech 19. století. .

Byl odeslaný z Brna v roce 1802. Moc pěkný a zachovalý kousek...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... zajímavý o to více, že byl podán jako expresní!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na neadresní straně se do dnešní doby dochovala pěkná pečeť

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Skládaný "předznámkový" dopis a Recepiss/Podací lístek (ale nepatří k sobě!) oražené ´jednoduchým řádkovým podacím razítkem "BRÜNN" s čárkami na U.

rok 1837...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Z "brněnské dvojky" mám 2 kousky...
Registrovaný uživatel
Krásný, zachovalý kousek s dobře čitelným čistým otiskem prvním typem razítka "BRÜNN BAHNHOF".
Byl podaný na přepážce tehdejší poštovní nádražní expedice dne28.12.1852.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Druhý kousek je taky dost dobrý....
Dopis podaný 11.9.1892, tedy už v době převahy korespondenčních lístků, k té natištěné, pak dolepená známka, aby porto dosahovalo hodnoty pro zaslání dopisu do zahraničí (Holandsko), dva celkem čitelné otisky podacího razítka, krásný příklad nefilatelistické běžné korespondence...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
A co takový koresponďáček?
Pěkné, že 3.9. z Brna a 5.IX. v Aarau. A dnes? D+3 z Líšně do Líšně a to ještě kdoví jestli.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jo, jo .... pěkný a děkuji, že sis na mě vzpomněl.... :mrgreen:

Když přidáš v sobotu na burze ještě jedno pivko, mám pro Tebe za to toto.... :mrgreen:
https://www.sberatel.com/diskuse/topic.php?post=683260&topic=26138#post683260

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Přibližně ve stejném období se začalo v provozu brněnského nádražního poštovního úřadu používat také denní razítko o průměru 32 mm, kde veškeré časové údaje (datum
i hodina expedice) byly umístěny tentokrát ve výrazně užším „můstku“, spojujícím silnější vnitřní kruh. Německý a český název poštovního úřadu byl v širším typu písma a byl v mezikruží oddělen nahoře hvězdičkou a dole pak rozlišovací značkou. K dnešnímu dni mám zatím doložené jednotlivé rozlišovací značky 2a,2b,2c,3a,3b,3c,4a,4b,4c,4d,4e,4f,4g,4ii,5a,6a,6b,6e,6f,6g,6h,6l,6m,6n,7a,8a,8b,8c, ale ani v tomto případě nepředpokládám, že by šlo o kompletní soupis. Takže je pořád co hledat...
Ing. Votoček toto denní razítko uvádí ve svém seznamu jako č. 13.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ve své sbírce mám toto razítko jako tzv. "příchozí" na korespondenčních lístcích...

Rok 1905...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... a z roku 1907

Rozlišovací značky 8a, 8c.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Samozřejmě mohu tento typ denního razítko dokladovat na zásilce i jako podací razítko. Na dopisnici z roku 1912, rozlišovací značka 6f.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Rok 1913 a rozlišovací značka 6g...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... rok 1914, zajímavá služební dopisnice z brněnské poštovního ředitelství na poštovní úřad ve Velkých Karlovicích (všimněte si otisku řádkového gumového služebního razítka)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
V roce 1915 byl na brněnském nádražním poštovním úřadě podán EXPRES tento dopis...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tento otisk razítko mám i na jednom ústřižku balíkové průvodky. Má rozlišovací značku 4a.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dalši typ denního razítka téměř totožného s předchozím, jen bez hvězdičky v horní části mezikruží, Ing.Votoček nezná. Žampach ho sice uvádí ve své publikaci „O poště v Brně“ pod obr. č. 109 spolu s údaji o průměru razítka 31 mm, ale dosud jsem neobjevil žádnou zásilku oraženou tímto razítkem. Takže, že by jen nedoražená hvězdička? Kdo ví?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Toto denní razítko je pro mě také taková malá záhada. „Votoček“ ani „Žampach“ ho neznají, já ho ale ve své sbírce mám na zásilkách v širokém rozmezí let 1906 – 1915. Má průměr 32 mm a od denního razítka („Votoček“
č. 13) se liší vlastně jen viditelně širším písmenem ü ve slově "Brünn " a pak rozlišovací značkou. Je vždy jen jednopísmenná, a to písmeno "a".

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Korespondeční lístek s natištěnou známkou... Rok 1915...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
S tímto typem poštovního denního razítka mám ale i dopisnici se starším datumem, už z roku 1906

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pro mě je navíc zajímavá obrazovou částí...Zobrazené okolí brněnského Hlavního nádraží...

... s částí budovy brněnského nádražního poštovního úřadu Brünn 2 / Brno 2.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1