Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
... a nové Hlavní nádraží, z téměř totožného místa...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem





Tak abychom navázali na naše vyprávění. O přestavbě budovy Hlavního nádraží už tedy lecos víme.
Registrovaný uživatel
A ta již zmiňovaná nová budova brněnského nádražního poštovního úřadu? Bohužel, jak už jsem prve uvedl, žádné fotografie ze zahájení poštovního povozu v nových prostorách, žádné novinové články, žádná jména ani fotografie architekta ani personálního obsazení tehdejšího vedení úřadu, nic z toho jsem dosud neobjevil! A to i přesto, že jistě muselo jít o významnou a slavnostní událost, pošta jako státní úřad měla na počátku 20. století ve společnosti svoji vážnost a významné postavení. Dostupných informací a dobových dokumentů, popřípadě fotografií z „pravěku brněnské dvojky“, tedy z období rakousko-uherské monarchie, se do dnešní doby dochovalo skutečně minimum. Alespoň takový je výsledek mého dosavadního dlouholetého snažení se něčeho dopátrat v běžně dostupných archívech na našem území.
Registrovaný uživatel
Ale jednu důležitou skutečnost se mi nakonec dohledat podařilo, a to že …

… pondělí 16. června roku 1902 je tím dnem, kdy se nádražní poštovní úřad Brünn 2/Brno 2 přestěhoval z prostor v nádražních budovách do nově postavené vlastní budovy!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tady bych chtěl požádat Ty z vás, co toto moje povídání čtete a umíte líp jako já,vyhledávat v různých elektronických archívech, zda by se Vám nepodařilo cokoliv dohledat o stavbě nebo otevření této nové budovy... např. v dobovém tisku, např. Moravská orlice...

Moje fyzické pátrání v z Moravského zemského archívu v Brně bylo plané.... a do Vídně jsem se znovu zatím nedostal....

Předem děkuji!
Registrovaný uživatel
Při listování a přehrabování se v různých šanonech a krabicích v archívech (učeně se této činnosti říká bádání, pátrání nebo hledání) jsem si uvědomil, že skoro vše, co se týká historie železnice v Brně, vzniku a existence nádražních budov brněnského hlavního nádraží, různá jeho zobrazení, rytiny, kresby, dokonce fotografie, jména a fotografie architektů, stavitelů a dalších významných osobností spojených se železnicí v Brně, to vše, jsou dnes lehce dostupné informace a materiály. V podstatě stačí si jen sednout doma k počítači a zapnout internet. Bohužel, totéž ale neplatí o městě Brně ve spojitosti s jeho historií poštovnictví a tamních poštovních úřadů. A tak vlastně právě jen a jen díky starým fotografiím a dobovým pohlednicím zobrazujících brněnské hlavní nádraží dnes nakonec víme, jak na počátku 20. století vypadala a kde přesně stála ona nově postavená samostatná budova brněnského nádražního poštovního úřadu Brünn 2/Brno 2.

Nejstarší (!) snímek, který se mi nakonec podařilo dohledat, zobrazující tehdejší Bahnhofsplatz (Nádražní náměstí) a především novou budovu brněnského nádražního poštovního úřadu Brünn 2/Brno 2 (Bahnhofpostamt) - to je ta budova, před kterou na snímku stojí tramvaj - pochází z roku 1905 a stojí za to!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nová budova poštovního úřadu Brünn 2/Brno 2 si zaslouží detail.. :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Další dochovaný dobový snímek, který se mi podařilo najít, zachycuje dnes nepředstavitelně liduprázdné prostranství před hlavním nádražím a poštovní budovou...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na tomto snímku je na budově pošty úplně vpravo nad okny ve druhém patře dobře patrná rakouská orlice a pod ní dvojjazyčný německo-český nápis :

„K.K.POST und TELEGRAPHEN – AMT / C.K. POŠTOVNÍ a TELEGRAFNÍ ÚŘAD“


… tak ještě detail tohoto nápisu...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Brünn Bahnhofplatz, Central – Bahnhof. Asi nejznámější pohled na brněnské hlavní nádraží. Tento černobílý snímek se „dostal“ až na tehdejší dopisnice a najdete ho tak v různých variantách a podobách ve sbírkách mnoha tuzemských filokartistů. Ti si ho mohou totiž zařadit jak do sbírek s tématy Rakousko-Uhersko nebo měst (Brünn / Brno), tak i do těch s názvy „nádraží, tramvaje nebo pošta …“ To všechno totiž tento snímek obsahuje. Bohužel, nová budova poštovního úřadu je zde ale zachycena zase pouze částečně (úplně vpravo).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mám ve své sbírce tuto, pro mě nesmírně zajímavou, pohlednici (Correspondenz-Karte). Je zajímavá nejen vyobrazením budov brněnského hlavního nádraží a tedy i poštovního úřadu Brünn Bahnhof/Brno Nádraží, ale především těmi otisky poštovních denních razítek!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
! Pokud příchozí razítko OBERBOBRITZSCH (dnes malá obec v Německu) má datum 17.6.02, znamenalo by to, že to (bohužel!!) nečitelné razítko BRÜNN 2/BRNO 2 by mělo mít datum 16.6.02. Tedy zásilka byla podána hned první den v nové budově brněnského nádražního poštovního úřadu !


No ale samozřejmě dál hledám lepší (čitelnější) kousek.... :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tož asi tak. Pro dnešek stačí, ať nenudím....
Registrovaný uživatel
Reaguji na výzvu a prohlédl jsem v digitální knihovně Moravské zemské knihovny dobové noviny a našel článek v Brünner Morgenpost z 15. června 1902. Přikládám originál a jako bonus i překlad. Na dobových pohlednicích po roce 1902 je nádraží většinou jen s malým kouskem "nové" budovy pošty. Přikládám jeden obrázek s větším kusem poštovní budovy i jednu pohlednici (panorama z Petrova), kde je vidět i přístavba dvouposchodové budovy z roku 1915/16.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jazzdr - právě na Vás jsem myslel... :mrgreen: moc děkuji!
Oba obrázky mám ve své sbírce, časem se k nim dostanu.
Jen na okraj- ta přístavba nevznikla v roce 1915/16 v době I. .války, ale později, také se k tomu dostanu. (Aspoň podle mých zjištění...)
Ten článek z dobového tisku je fantastický! To je přesně to, co jsme nedohledal... Konkrétní jména, blžšší info... Popis těch vnitřních prostor musím nyní porovnat s tím, co jsme já zjistil a mám v mém archívu a dát to nějak dohromady...
Ale opravdu díky! Prostě paráda!
Registrovaný uživatel
Tak jen pro info... brněnský nádražní poštovní úřad (dnes pošta 602 00 Brno 2) končí provoz ve stávající budově u hlavního nádraží 13.5.2023...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) smith v 8. 5. 2023, 20:43. »
Registrovaný uživatel
... a hlavní brněnský poštovní úřad (dnes pošta 601 00 Brno 1)zůstane v budově pošty na Orlí ulici jen o pár dní déle...do 3.6.2023

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) smith v 8. 5. 2023, 20:43. »
Registrovaný uživatel
Tak tomu nerozumím...100% jsem tam měl ty datumy napsané v PC správně! Dám odeslat a vyjdou takové hausnumera...?! :shock: :evil:
Registrovaný uživatel
- Chyba v matrixu
- Autokorekce na mobilu
- Keyloger v kompu
_______________
Jedna dvě, Baba jde. Jde si Jaga pro tebe.
Moderátor
MikyM napsal
Tak tomu nerozumím...100% jsem tam měl ty datumy napsané v PC správně! Dám odeslat a vyjdou takové hausnumera...?! :shock: :evil:


MikyM opravené... ;)
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
smith napsal
MikyM napsal
Tak tomu nerozumím...100% jsem tam měl ty datumy napsané v PC správně! Dám odeslat a vyjdou takové hausnumera...?! :shock: :evil:


MikyM opravené... ;)


Děkuji!!
Moderátor
Máte tam veselo:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-i-zadarmo-drahy-presun-hlavni-pobocky-posty-provazely-v-brne-zmatky-230948
Registrovaný uživatel
dejvy napsal
Máte tam veselo:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-i-zadarmo-drahy-presun-hlavni-pobocky-posty-provazely-v-brne-zmatky-230948



A divíte se?
Moderátor
Pošta se vrací někam do roku 1700 ...
Registrovaný uživatel
Upřímně...
- No nic, co má fungovat první den, nefunguje nikdy hned 100%...
- Jen někdo, kdo vůbec nerozumí poštovnímu provozu, někdo, kdo nikdy nepracoval u přepážky, ale má dnes manažérskou pozici (rozuměj - má manažerský fofrtitul MBA, což je dnes více než pošťácká praxe, umí porady po skypu, protože do provozu nezajde, a skvěle ovládá excelové tabulky a umí různě barevné grafy) rozhodne přesunout provoz druhé největší pobočky v republice v půlce měsíce, tedy 15. dne, kdy jsou díky víkendu výplaty sociálních dávek a rozhodný den pro platbu SIPO, takže místo klidného, slavnostního zahájení, o tam vypadalo jak v Rumunsku nebo v indii na nádraží...
(proč to nebylo k 1. dni v měsící, kdy je všude klid, všichni mají všechno zaplacené... to vážně nepochopím)

A k tomu článku?
No větší novinářskou fušeřinu jsme nečetl...
Mladý muž, co musí do ráno poslat dopis na ministerstvo... v době mailů, datových schráneka jde na pobočku, která se právě přestěhovala- to je prostě vůl...
- důchodce, co si píchá 3x denně inzulín? A musí na poštu? V době PC, bezhotovostních palteb, kdy důchody mohou chodit na účet nebo je nosí pošťáci?
- lidi, co nečtou internet, web ČP s.p., noviny, nekoukají na zprávy, nečtou tisk městských částí, kdy bylo všude o dni přestěhování psáno... no...klasická česká malost....


Ale jinak... mají to tam zaměstnanci, ale nakonec i zákazníci, moc, moc pěkné. Nové, moderní, čisté, barevné...prostě i do Brna na poštu zavítalo konečně 21. století...
« Poslední úpravu provedl(a) MikyM v 15. 5. 2023, 21:04. »
Registrovaný uživatel
Dejte tam těm zaměstnancům chvilku času, ono si všechno sedne a bude to tam prima...

A nečtěte zaujaté články na Seznamu.cz... :mrgreen:

Budu-li parafrázovat slova bývalé pražské primátorky ze Sovenska ... "Oni jsou ti Brňáci trošku zpovykaní..." ;)
« Poslední úpravu provedl(a) MikyM v 15. 5. 2023, 21:21. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1