Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
1902 – 1911
Od počátku existence brněnského nádražního poštovního úřadu v nové samostatné budově (od června 1902) se začal používat nový typ dvoukruhového dvojjazyčného razítka, podobného tomu předchozímu. Průměr 32 mm, v mezikruží po stranách s textem „BRÜNN 2/BRNO 2“.
V tomto období měla už razítka pro české
a moravské poštovní úřady Rakouska – Uherska nápisy „rovnoprávně“ po levé a pravé straně. U tohoto typu denního razítka mám dnes zatím doložené rozlišovací značky aa,ab,ac,ad,k,l,m,n,q,p,r,s,t,u,v,w,x,y,z. Nejspíš to ale nebude kompletní přehled. Vysledoval jsem také, že denní razítka s dvojpísmennou rozlišovací značkou se používala především k orážení balíkových průvodek a na celistvostech se vyskytují minimálně. Uvnitř vnitřního kruhu denního razítka jsou opět nastavitelné údaje – den, měsíc, rok a časová vložka složená zase buď z římských číslic (odpolední a večerní expedice) nebo z těch arabských (dopolední expedice). Doložené archívní údaje vzniku a předání poštovnímu úřadu se vztahuji k roku 1902. Ing. Votoček toto razítko uvádí ve svém přehledu pod č. 12.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Takže toto je tedy první typ denního razítka brněnského nádražního poštovního úřadu, který se začal používat po přestěhování do nové poštovní budovy. Jeho použití mám dokladované na běžných poštovních zásilkách a i tady se setkávám s tím, co tu už před časem zmínil Smith... naprostá většina zásilek jsou korespondenční lístky. Ve své době nejlevnější a nejběžnější poštovní zásilka, kterou používal prostý lid. Poštovné nebylo levnou záležitostí....
Registrovaný uživatel
Pár dopisů s tímto razítkem ale mám...Jde o firemní korespondenci, obálky mají předtištěnou adresu odesílatele. Většinou jsou to filiálky brněnských židovských obchodníků...
Takové dopisy mám moc rád...prozradí kde v Brně byl jaký obchod, podnik nebo firmička. Když pak jdu městem kolem těchto adres, vybavím si kdo tu kdysi bydlel...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
I když ten první je zrovna naopak obyčejnou korespondencí mezi dvěma lidmi :D . Škoda, že nejde rozluštit rok...1903,1904,1908?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dva dopisy od jednoho odesílatele... Moriz Fuhrmann z Cejlu.
Rok 1904...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... a o rok později. Pokaždé razítko s jinou rozlišovací značkou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Papírnický velkozávod pana Procházky. a rok 1906...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Isidor Kaff a rok 1910...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A ještě jeden kousek... tentokrát Brněnská banka a rok 1911

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Já vím, jsou to na první pohled úplně obyčejné celistvosti, ale neřekli byste, jak se těžko shání...
Registrovaný uživatel
A korespondenční lístky , popř. dopisnice s tímto razítkem si necháme na příště...
Registrovaný uživatel
Tak ještě jeden dopis...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A teď ty dopisnice a korespondenční lístky...obyčejná běžná denní pošta...ale do sbírky patří...

První dopisnice byla podaná u p.ú. Brünn 2/ brno 2, ta druhá zase doručovaná tímto poštovním úřadem. Denní razítko v levém dolním rohu je jako "příchozí"...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dvojnásobné frankatury a dva otisky denních razítek...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dva korespondenční lístky, s příchozími denním razítky...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak ještě 4 kousky....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
I když ten první je zrovna naopak obyčejnou korespondencí mezi dvěma lidmi :D . Škoda, že nejde rozluštit rok...1903,1904,1908?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


pro MikyM:
rok 1903 nebo 1904 to být nemůže. Otisk razítka je z r. 1908 nebo 1909.
Registrovaný uživatel
spravne ! je to emise 1908 ( od 1.1.1908), tudiz pouze 1908 nebo 1909. staci to vzit pres mikroskop. to date :-D
Registrovaný uživatel
Vidíte...tady z toho plyne, že nejsem filatelista....
Kdyže vyšla jaká známka....
;)
Ale děkuji za upřesnění!
Registrovaný uživatel
A je po dovolené.... :(

Následně se začala na poštovních úřadech v rámci monarchie používat konstrukčně úplně nová, dvoukruhová můstková razítka, kde časové údaje byly nově umístěny v tzv. „můstku“ spojujícím vnitřní kruh. Obrázek tohoto typu razítka se silnějším vnitřním mezikružím, širším můstkem a s nápisy po levé a pravé straně, oddělené nahoře i dole hvězdičkou a rozlišovacím písmenem ve spodní části vnitřního kruhu sice Ing.Votoček uvádí, ale nezařazuje ho přímo mezi razítka poštovního úřadu Brünn 2/Brno 2. Naopak Žampach jej ve své knížce
„O poště v Brně“ mezi razítka brněnského nádražního poštovního úřadu pod obrázkem č. 107 uvádí...
Registrovaný uživatel
Obrázek nesmí chybět...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Já mám ve své sbírce tímto razítkem oraženou jen jedinou celistvost. Ale je to důkaz, že toto razítko skutečně existovalo. Je to dopis z roku 1903, což znamená, že toto denní razítko nového typu s „můstkem“ se používalo v provozu souběžně s předcházejícím razítkem bez můstku...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Další typ denního razítka byl podobný. Šlo opět o dvoukruhové můstkové razítko, s časovými údaji umístěnými v širokém „můstku“, spojujícím silnější vnitřní kruh, s nápisy po levé a pravé straně, tentokrát oddělené hvězdičkou pouze v horní části mezikruží. Rozlišovací písmeno je opět ve spodní části vnitřního kruhu. Toto denní razítko jsem nedohledal ani v seznamu Ing. Votočka, ani v Žampachově přehledu. Ve skutečnosti však existoval -, „mám ho“ ve své sbírce...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nepředpokládám, že by se jednalo o stejné razítko jako to minulé, a že by na otiscích na zásilkách byla spodní hvězdička jen nedoražená....

(Silně orámovaný můstek i vnitřní mezikruží)

"Koresponďák", rok 1905....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) MikyM v 20. 8. 2023, 20:22. »
Registrovaný uživatel
...a dopis (rok 1907?)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1