Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Technické záležitosti ohledně webu pobočky PRAŽSKÉ GROŠE

Vykupminci.cz
Numisargo

Technické záležitosti ohledně webu pobočky PRAŽSKÉ GROŠE

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
ale pak to na webu nějak rozdělit podle základních typů půjde ne?


nepůjde to teď, pač je to psané pomocí html. V budoucnu určitě musíme přejít z html na čtení záznamů z databáze. Trochu se o tam tady již špitalo. Už jsem o tom mluvil s Pavlem Gregorem. Není to práce na jednotky hodin. Bude to pracnější, ale jsem si vědom toho, že to bude třeba. V okamžiku, kdy to bude v DBF, jedno z polí DBF bude i označení a následně bude možné dle tohoto třídit.
Při překlopení záznamů bude zachováno ID, dle kterého bude také možné třídit. Ale toto opravdu jako verze webu 2. Ne teď.
Moderátor
jinak samozrejme v tom mem navrhu je take kazde ID unikatni. jen je schovano v prefixu a sufixu pro snazsi orientaci napr. ve starsi literature, protoze tu uz nikdo neprecisluje...
Registrovaný uživatel
Nevím... vidím v té fixaci názvu souboru, resp. číslování grošů v databázi na některou starší typologii zbytečnou komplikaci. Mimo jiné to omezuje případného badatele tím, že už mu to dopředu říká, jak kdo před ním ty které mince seřadil. Když tu informaci nebude mít, třeba ho napadne nové a lepší řazení...
Pokud se podoby samotného čísla týká... já jsem si dost dlouho lámal hlavu s tím, jak číslovat obrázky mincí ve svojí sbírce, aby mi šly v jednotlivých adresářích (podle panovníků) po sobě tak, jaxi myslím, že by chronologicky měly jít a jak je mám i seřazené v albumu. Podle odkazu na literaturu to nešlo (neznámé varianty, o řazení římských čísel podle abecedy nemluvě...). Nedávno jsem přišel na systém, který považuju téměř za dokonalý a dají se v něm celkem dobře řadit i přírůstky, leč stále stejné zůstávají jen první a poslední (třetí) část čísla a prostřední se mění. Nechtěl jsem tenhle systém zavádět sem, ale vývojem diskuze si čím dál víc myslím, že by byl použitelný. Zjednodušil by řazení, ale v příp. odkazech by se citovala jen poslední část čísla (a v případě, že by se ocitovalo celé číslo, muselo by se dostat do povědomí lidí, co s tím budou (chtít) pracovat, že se prostředek čísla průběžně mění.

Systém je takový:
tvar čísla pro groš např.: w4_076_0185.jpg
tvar čísla pro drobnou minci např.: wjd_037_0315.jpg

w4 a wjd je kód panovníka (Václav IV. a Vladislav Jagellonský) a písmeno d v druhém případě je označením drobné mince (aby se řadily nejdřív groše, pak drobáky)
prostřední číslo je variabilním pořadovým (chronologickým) číslem, které udává pořadí v rámci panovníka, aby šly mince za sebou tak, jak si myslím, že mají chronologicky jít a jak je mám seřazené v albumu
poslední číslo je stabilním přírůstkovým číslem, které dostane mince v okamžiku, kdy jí naskenuju a dobudoucna je neměnné

Když pak zařadím do sbírky přírůstek, tak změním prostřední číslo a všechny soubory za ním na prostředku přečísluju o +1. Číslování jde snadno, protože v adresáři díky unikátnosti přírůstkového čísla nejsou v okamžiku přečíslovávání dva soubory téhož jména...

Pokud by dokázal systém zobrazování na webu využít tohohle "automatického" seřazení souborů v adresáři a v tomto pořadí i seřadil mince na stránku, mohly by se řadit nové obrázky tam, kam by měly patřit podle chronologie bez nutnosti odkazovat na literaturu... Ale netuším, jak by to bylo/nebylo náročné. Na druhou stranu by to taky bylo tendenční, protože to podsouvá nějaké pořadí, které ještě nemusí být správné.
Registrovaný uživatel
to patason: co se týče řazení dle tvého čísla, tak to v současné době je ruční práce. Člověk, který minci zařadí, musí ji zařadit na správné místo. Což je opruz, ale lze to. Až se v budoucnu udělá napojení dbf, půjde to řadit automaticky.

Pokud by bylo použito tvého přiřazení čísel, je třeba udělat kuchařku obsahující postup, jak přiřadit chronologické číslo, aby to uměli i ostatní a ne jen náčelník.
Moderátor
no nevim... me neslo o prilisnou dokonalost, jako je treba chronologicke razeni (to ale v databazi urcite pujde i bez toho, aniz by se to cislo zobrazovalo hned v kodu), jako spis o transparentnost i pro ostatni, nezucastnene. pokud se ma "nase" typologie pouzivat v praxi, musi byt transparentni. a myslim, ze pokud prokaze navaznost na existujici typologie, bude jeji pouzivani i pro sirsi verejnost snazsi a je tim zvysena sance, ze bude obecne prijata...

ale jak rikam, netvrdim, ze jsem vymyslel nejlepsi system...

co se tyce cislovani obrazku, vubec nemusi souviset s kodem. naopak kvuli pripadnemu vykradani doporucuju vygenerovat nahodne cislo.
Registrovaný uživatel
S tím "chronologickým" číslováním je to jednoduché
příklad:

mám řadu pěti grošů Jana Lucemburského:

w4_001_0110.jpg
w4_002_0241.jpg
_______________ <=
w4_003_0085.jpg
w4_004_0004.jpg
w4_005_0097.jpg

získám nový groš přír. č. 0263, který by podle mého uvážení (nebo třeba podle Castelinovy chronologie) patřil mezi moje stávající groše č. w4_002_0241.jpg a w4_003_0085.jpg

ten nový groš bude mít číslo: w4_003_0263.jpg

a zbytek řady se mi změní takto:

w4_001_0110.jpg
w4_002_0241.jpg
w4_003_0263.jpg
w4_004_0085.jpg
w4_005_0004.jpg
w4_006_0097.jpg

a protože jsou soubory systémem řazené abecedně, jdou obrázky v prohlížeči za sebou tak, jak mají jít...

Je tomu z toho příkladu rozumět?
Registrovaný uživatel
To je celkem dobrý systém. mě se too líbí
_______________
na té fotce nejsem já
Registrovaný uživatel
no jo, ale stejně se musí ty co jsou "za" všechny přečíslovávat ....
Registrovaný uživatel
To je právě jediná chyba na tomto systému, kterou bych vytkl, ale minutka přepisování nikoho nezabije :)
_______________
na té fotce nejsem já
Registrovaný uživatel
Přečíslovat se nemusí. Řada se v patasonově případě budě řadit tak, jak udělal příklad. Řadit se tak ale bude na HDD nebo v databázi. Nebude se tak řadit na našem webu, který je psán v HTML. Tam se bude muset mince umístit ručně. Ale půjde to tak.
Registrovaný uživatel
Právě jsem nevěděl, jestli na to patason má nějaký program. Ale nešlo by tento program dát někam ne web?
_______________
na té fotce nejsem já
Registrovaný uživatel
Ten prográmek by určitě šel udělat a ani by to nebylo těžký, ale já už jsem za těch pár let, co jsem ze školy z Paskala dokonale vypad, takže bych musel při programování znovu objevovat všechna jeho skrytá kouzla... Pokud by se našel někdo v programování alespoň trochu zdatný, i já sám bych podobný prográmek uvítal. To přečíslování je fct vada na kráse toho systému, ale jinak to nejde... Efektnější systém číslování neznám a věřte, že jsem o tom, jak si efektivně řadit mince přemýšlel hodně dlouho...
Registrovaný uživatel
eless už upravil pár foto u Václava II. - dal jsem to na web
Moderátor
Řazení by se dalo myslím vyřešit. Nejsem sice sběratelem PG, a tak mi trošku uniká řazení, ale myslím si, že číslování by bylo vhodné dělat spíš podle způsobu určování. Protože, pokud se vyskytne nějaká nová varianta, bude se dát bez problému zařadit mezi ty již známé. A nemusí se nic přečíslovat.

Zítra si v klidu přečtu ještě jednou pomalu zde uvedené názory a zkusím, jestli mne něco nenapadne. Pokud by mi Patason poslal přesně požadavky, podle kterých by si to představoval a pár příkladů na zařazení ( případně i nástin problémů ( nová varianta, přesunutí do falza a takové ty běžné situace, které budeme muset řešit )), zkusil bych něco vymyslet.
Moderátor
PEHU_ napsal
eless už upravil pár foto u Václava II. - dal jsem to na web


elles - proc nevolis transparentni barvu jinou? ty "bile" okraje nevypadaji dobre.
Moderátor
ohledne te databaze si myslim, ze zkratka dobre nedelate. chronologicke razeni a dalsi veci, podle kterych se da mince tridit nemusi byt soucasti kodu. v databazi vubec nezalezi na nazvu souboru... ale uz se dohadovat nebudu.
Registrovaný uživatel
PEHU_ napsal
eless už upravil pár foto u Václava II. - dal jsem to na web


koukal jsem na to a ty okraje se mi moc nelibjej, uz zjednavam napravu,
za chvilku ti to poslu.

to oliver:
tohle nevzniko vyberem transparentni barvy ale pri zmensovani z velky fotky s orez. cestou. Dokud se to nehodilo na ten sedej podklad tak to nebylo videt.
Moderátor
odborny pojmy se priznam bez muceni neznam... jen by to tam proste nemelo byt, urcite si s tim umis poradit. urcite jako grafik uznas, ze to dobre nevypada. jinak to pls. neber spatne nebo osobne.
Registrovaný uživatel
oliver napsal
odborny pojmy se priznam bez muceni neznam... jen by to tam proste nemelo byt, urcite si s tim umis poradit. urcite jako grafik uznas, ze to dobre nevypada. jinak to pls. neber spatne nebo osobne.


jo jo, bylo to primo hnusny az amatersky. :oops:
Hned jak to tam pehu hodil a vsim jsem si toho tak mi bylo jasny ze to predelam.
Registrovaný uživatel
-eles- napsal
koukal jsem na to a ty okraje se mi moc nelibjej, uz zjednavam napravu,
za chvilku ti to poslu.


už jsem to vyměnil
Moderátor
ted je to paradni
Registrovaný uživatel
Teď to vypadá nádherně
_______________
na té fotce nejsem já
Registrovaný uživatel
Jj i já se připojuji ke chvále. Moc pěkné. :P
Registrovaný uživatel
Pěkné, zkuste tam dát taky tu velkou fotku, která se objeví po kliknutí na to menší zobrazení
Registrovaný uživatel
Topa77 napsal
Pěkné, zkuste tam dát taky tu velkou fotku, která se objeví po kliknutí na to menší zobrazení


A to chceme? Celou dobu jsem žil v domnění, že velká foto bude pouze pro přihlášené uživatele. Teď je to udělená tak, že když se přihlásíš, bude i velká fotka.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Technické záležitosti ohledně webu pobočky PRAŽSKÉ GROŠE

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1