Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Drobné peniaze grošového obdobia

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Díky,myslel jsem,že je to mnohem dražší kousek...
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Moderátor
Cenu presne neznam, proto rikam stokoruny a nerikam jestli 500 nebo 1000, doporucuju si prohledat aukce. Je mozny, ze udela i neco pres litr (zalezi na zajemci). Ja sem svuj mel za 500,-. Napr. 21. listopadu 2010 v Kromerizi udelal 700,-. Ovsem zda byl v lepsim stavu posoudit neumim...
Moderátor
Dík.Tenhle je k mání zatím za 1500.- takže si radši počkám na nějáký další.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Moderátor
Tak jsem si dnes přečetl nový Numismatický časopis a v něm článek o přeražbě kruhového penízku na vídeňský fenik Zdeněk Nechanický : Český kruhový peníz střížkem pro vídeňský fenik.

Nemohu si pomoci, ale myslím si, že to je přesně obráceně. Zde uvádím pár důvodů, co mně k tomu vede.


Proč si myslím, že se jedná o přeražbu Víd.feniku na peníz se lvem a nikoliv přeražbu peníze na víd.fenik.

První se zaměříme na ikonografii.
Koruna nad rakouským štítem. Koruna nepatří L.Pohrobkovi. Ten měl zcela jinou. Fridrich také. Zde prezentovaný tvar měly feniky za poručnictví Viléma a Leopolda ( 1395-1411 ). Částečně podobnou měl i Fridrich na fenicích z nové Vídeňské mincovny. Fridricha vylučuji, protože v kombinaci této koruny má písmeno R vždy vlevo. A ne vpravo, jak je patrno z obrázku. Pak je tady ještě fenik s písmeny P-O, ale tam mám nedoraženu horní část mince, takže nemůžu potvrdit, že tam je koruna na 100%

Pravé písmeno vedle štítu. Je široké, takže s největší pravděpodobností může jít o R, P, D, A. Takže v úvahu připadají Poručnictví Leopolda a Viléma, Leopold samostatně, Fridrich, nebo Arnošt železný ve Štýrském Hradci. Samostatného Leopolda a Arnošta můžeme vyloučit, protože ty neměli korunu nad štítem. Fridrich v kombinací s korunou neměl písmeno R vpravo. Takže zbývá Poručnictví Leopolda, či Viléma, případně fenik s písmeny P-O.

Tvar rakouského štítu. Je špičatý, takže v úvahu připadá poručnictví Leopolda, či Viléma, fenik s P-O. Naopak tento tvar zcela vylučuje L.Pohrobka, Fridrichovy starší feniky i fenik s korunkou. Dále vylučuje i pozdější datované feniky, či samostatné ražby Albrechta V.

V levém úhlu laloku nalevo od koruny je částečně vidět gotický lístek. Ten používal Albrecht III. a Vilém při poručnictví ( do r.1405 ). Pak již používal jetelový trojlístek. Leopold gotický trojlístek nepoužíval.

Takže všechny znaky viditelné na minci mají feniky za Vilémova poručnictví 1395-1406 a fenik s písmeny P-O. Podle mne se původně jednalo o fenik z doby Vilémova poručnictví a vzhledem k gotickému lístku do roku 1405.

Provedení mince
Mince nese stopy čtyřrázu. Proč by v případě, že se razilo na střížek penízu se lvem dělali ještě čtyrráz? Byla by to zbytečná operace, která by akorát prodražovala náklady na přeražbu. Naopak to odpovídá tomu, že čtyrráz vznikl při výrobě mince, a tudíž byl první fenik, a teprve potom peníz se lvem. Hypoteticky by se jedině ještě muselo jednat o přeražbu peníze se čtyřrázem ( čemuž by teoreticky mohl odpovídat tvar ocasu )

Proč je lev vyražen dvakrát? Myslím si, že při přeražbě feniku na peníz zjistili, že se obraz moc nezměnil, tak to zkusili ještě jednou.

Ryzost
Ryzost je odpovídající. Jak Vilém, tak Leopold razili ze 7 lotového stříbra. Což opravdu odpovídá ryzosti penízků se lvem. Naopak informace, že Fridrich roku 1456 razil nekvalitní mince není zcela přesná. I když razil většinou téměř měděné, jsou známy i exempláře z kvalitního stříbra ( Zmiňuje to i Koch ).

Podle mne se jedná o přeražbu z vídeňského feniku Vilémova poručnictví Albrechta z let před r.1406 penízem se lvem ( podle tvaru ocasu lva jedním ze starších typů ) Zde v podstatě ( pokud pominu penízky se lvem a čtyřrázem) lze souhlasit s vyobrazeným typem v článku.

Dálší drobností je i to, jaká je pravděpodobnost příležitosti vzniku této přeražby. Nesmíme zapomenout, že Jiřík získal obrovskou sumu zaplacenou ve vídeňských fenicích ( několik tun ). Což se mi jeví jako ideální možnost pro přeražbu stejně hodnotných víd.feniků na kruhové peníze.

Pro jistotu přikládám obrázek feniků na porovnání. Omluvte horší kvalitu, ale na lepší požád marně čekám. :oops:

Feniky podle pořadí :
První řada : Vilém a Albrecht s got.lístkem, Wilém a Albrecht s jetelovým lístkem, Leopold a Albrecht
Druhá řada : Fridrich - starší období, Fridrich s korunkou - nová mincovna kvalitní stříbro, Fridrich s korunkou - měděná ražba
Třetí řada : Ladislav pohrobek

Co si o tom myslíte? Jak popisovanou přeražbu vidíte Vy?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..no, musím říct, že tvé vysvětlení se mi zdá rozumnější.
Moderátor
trochu opavské drobotiny

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hmmm, pěkná kolečka... ;)
Registrovaný uživatel
provokatére ....... ještě, že už to nesbírám ... :-) :-)
Moderátor
to neni fer toto... po ranu :D
Registrovaný uživatel
..krásné mincičky...
..dnes mi konečně také něco do sbírky přibylo, ale bohužel ve šrotovém stavu. Na druhou stranu na černé penízky moc štěstí nemám, tak mám radost alespoň z těchto dvou variant.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahojte, jedná se o běžný trojráz :shock: , nebo je to na drobák kuriozitka ??

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jacx napsal
trochu opavské drobotiny

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

pěkné
Registrovaný uživatel
Moc pěkní Přemci...
Moderátor
Gratuluji k tomu brakteátovému haléři. Pokud se nemýlím, je to ten z Cieszyna. Byl to dobrý kup. Stále tvrdím, že slezské haléře jsou u nás cenově silně nadhodnocené. Někteří šílenci jsou za ně schopni zaplatit i trojnásobek.
Registrovaný uživatel
Já si tady dovolím dát jednu velmi,velmi zajímavou krnovskou minci.Snad to majiteli nebude vadit.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak nic. Žádný názor... O5 jsem se přesvědčil, že je lepší zde na webu jen chodit na kukandu a ne vkládat příspěvky :roll:
Registrovaný uživatel
Koiko Tomie: Ja myslim, ze je to trojraz tak,jak jsi napsal s tim, ze prvni byl uplne mimo, druhy jen tuknuty a treti uz finalni
Registrovaný uživatel
to jo, ale u takového drobáčku je běžný x ráz, ale až takto mimo.. a hned 3x .. Je to až tak běžné takhle hodně ??
Registrovaný uživatel
Koiko- určitě se hned zbytečně neurážej, že ti nikdo okamžitě neodpoví na tvůj příspěvek, přeci jen čas sedět pořád u počítače opravdu každý nemáme.
Jinak z té mince bych určitě nedělala nějakou kuriozitu. Vícerázy na drobáčcích samozřejmě obvyklé jsou, jinde meší, jinde větší. Tento je velký, ale obávám se, že cenu mince to určitě nezvedne, (většina sběratelů dá do sbírky raději pěkně ražený kus před kusem s takovýmto dvojrázem) takže bych z toho nic nedělala.
Moderátor
Pajas : Pěknej kousek. Dobře, žes ho sem dal.
Koiko: mailíka jsem Ti už napsal. Pro ostatní sem vložím některé z mých x-rázů na pobavení, co může vzniknout za obludky. :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
Tak jsem si dnes přečetl nový Numismatický časopis a v něm článek o přeražbě kruhového penízku na vídeňský fenik Zdeněk Nechanický : Český kruhový peníz střížkem pro vídeňský fenik.
... zkráceno - viz původní příspěvek

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Bylo by možné poskytnout příspěvek redakci Num. časopisu k otištění? Tvvůj názor je zajímavý a kultivovaná diskuse je vždy přínosná.
Moderátor
Pokusím se tomu dát nějakou štábní kulturu ( a především sehnat kvalitnější fotky ). Psal jsem to v rychlíku, co mám tak v hlavě. Zkusím dohledat nějaké citace ( chybí mi ta o dodávce víd.feniků pro Jiříka. Vím, že jsem o tom četl, ale zatím jsem ji v poznámkách neobjevil ).

Taky jsem po vyjití článku rozpoutal hon na Albrechtův fenik se špičatým štítem a korunou. Zatím téměř bezvýsledně. :? Což ale neznamená, že neexistuje.

Zkusím to dát tedy do kupy. :lol:
Moderátor
Měl bych drobnou žádost. Pro další dodatky k halířkům Ludvíka Jagellonského by mne zajímala jedna informace.

Pokud máte někdo ve sbírce dvoustranný haléřek ( jako na obrázku ), podívejte se pořádně mezi hřívu a ocas, jestli tam náhodou nemáte tečku. Jde mi o statistické vyjádření, které se vyskytují častěji. Jestli tečkové, nebo bez. Zatím vede tečková varianta. :lol: Případně, jestli máte u lvíčka jazyk, nebo ne.

Dík všem za případné informace, či fotky na porovnání.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Vzhledem k tomu, že nikdo stále na moji předchozí žádost nezareagoval, nevím, jestli má ještě význam pokládat další. :? Ale třeba to je jeho podstatně menším rozšířením. Proto, coby věčný optimista zkusím ještě jeden pokus.

Sháním fotografii lépe zachovalého penízku se lvem a čtyřrázem ( pro ilustraci uvádím fotku ).

Penízek by měl splňovat tyto podmínky :
- musí mít čtyřráz
- jeden, nebo dva tenké kruhy ( druhý většinou není vidět )
- dvě řady velkých měsíčků ( třetí řada buď chybí úplně, nebo jsou měsíčky nezřetelné, jako zde )
- Ocas má chomáčky a od rozdvojení po konec ocasu má téměř stejnou šířku ( nerozšiřuje se )
- Pod ocasem je vodorovný měsíček

Mohl bych sice použít tuto fotku, ale raději bych sehnal lépe vyražený. Pokud někdo ( Oli, tvoje fotky mám, takže ty nemusíš :lol: ) by jste mi mohl poskytnout, měl by malé bezvýznamné plus. :lol:

No, a pokud by měl někdo dobře vyražený víděňský fenik s písmeny L-A po stranách rak.štítu, či fenik Albrechta III. s korunkou nad štítem ( ne s písmeny AL), tak bych také nepohrdnul. Bohužel, i když tam je korunka, tak na fotce je velmi špatně vidět.

Vřelé díky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..také bych ráda pomohla, ale ve své sbírce šrotu pěkné bohužel nemám :-)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Drobné peniaze grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1