Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Razitko z roku 1920, Praha 1, 4a (11), CSR

Vykupminci.cz
Numisargo

Razitko z roku 1920, Praha 1, 4a (11), CSR

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
jansvi napsal
Vsetko sa da vysvetlit, tak alebo tak, len mne tu chybali mena tich, co tie listy ODOSIELALI..

Ty nikdo nezna, zejo, takze se da z indicii jenom hadat. Vzhledem k tomu, ze jsou ty celistvosti prokazatelne levy (ve smyslu spatne udelany vyrobek, co neprosel postovnim provozem) i bez toho, ze nezname odesilatele, tak uz je jedno a tak si muzem delat hypotezy jak to mohlo vzniknout. Mluvim o tech Praha 12 s razitkem "R No".

Co se tyka te celistvosti s tim 30h meziarsim, tak tam je prokazatelne falesne razitko, cili se jedna o falzum ke skode sberatelu, dost mozna vznikle treba az v 80. letech. Laka me spektrografie/metrie, az budu mit melouna navic tak si ten pristroj mozna koupim a myslim, ze by to mohlo zpusobit docela zemetreseni. Je nekde na webu zprava, jak takhle testovali Brazilske znamky. Je to dost zajimavy.
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
« Poslední úpravu provedl(a) Zdenda-Kubik v 3. 7. 2017, 9:24. »
Registrovaný uživatel
Ze Zdendy se stany "nepřítel" některých "filatelistů". Vůbec bych se nedivil, kdyby někdo z těch "zainteresovaných lidí", kterým se tyto skutečnosti moc nehodí, začal mít těžké noční můry :-). Jsem na 100% přesvědčený, že to zde pozorně sledují...
Registrovaný uživatel
Zdenda-Kubik napsal
Co se tyka te celistvosti s tim 30h meziarsim, tak tam je prokazatelne falesne razitko, cili se jedna o falzum ke skode sberatelu, dost mozna vznikle treba az v 80. letech.


Vzhledem ke znalecké značce "Tribuna" předpokládám, že dopis vznikl o něco dříve.
Registrovaný uživatel
Neumann napsal
Zdenda-Kubik napsal
Co se tyka te celistvosti s tim 30h meziarsim, tak tam je prokazatelne falesne razitko, cili se jedna o falzum ke skode sberatelu, dost mozna vznikle treba az v 80. letech.


Vzhledem ke znalecké značce "Tribuna" předpokládám, že dopis vznikl o něco dříve.

Pokud je ovsem prava :)
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
OK, OK, souhlas
Registrovaný uživatel
Ale zatím žádný ze "znalců" (tedy zejména myslím pana Vrbu) nerozporoval pravost znaleckých značek, které předcházely jeho posouzení...
Registrovaný uživatel
Neumann napsal
Ale zatím žádný ze "znalců" (tedy zejména myslím pana Vrbu) nerozporoval pravost znaleckých značek, které předcházely jeho posouzení...

To je pravda, se ho zeptam, zitra nebo pozitri za nim jedu na navstevu.
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
Zdenda-Kubik napsal
To je pravda, se ho zeptam, zitra nebo pozitri za nim jedu na navstevu.


Prosím, můžete se zeptat: zda mají znalci přístup ke spektromertru a proč znalec pan Vrba přehlédnul, že na celistvosti není příchozí razítko. Díky.
Registrovaný uživatel
OskarOto napsal
Zdenda-Kubik napsal
To je pravda, se ho zeptam, zitra nebo pozitri za nim jedu na navstevu.


Prosím, můžete se zeptat: zda mají znalci přístup ke spektromertru a proč znalec pan Vrba přehlédnul, že na celistvosti není příchozí razítko. Díky.

Na spektrometr jsem se ho uz ptal - u nas pry ho nepouziva nikdo, v Rakousku (nebo v Nemecku?) to dela pry snad nekdo (jmeno si nepamatuju).

Prichozi razitko - nezeptam se ho urcite takto "pasivne agresivne", ale muzu s nim probrat, jaka byla dobova praxe s prichozimi razitky na doporucenych dopisech. Ale to bude stejne nejlepe vedet spise pan Neumann, pan Vrba priznava, ze celistvosti nejsou uplne jeho parketa.
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
Zdenda-Kubik napsal
"pasivne agresivne"


Omlouvám se, jestli to tak vyznělo. Snažím se komunikovat krátce a jasně.
Registrovaný uživatel
Proč si myslíš, že na doporučeném dopise chybí příchozí razítko ?
Registrovaný uživatel
Díky, stefanos532 za předchozí upozornění na článek v časopisu Filatelie 5/2017. Je psán dost opatrně ohledně příchozího razítka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Já si spíše myslel, že máš jistotu, že tam razítko příchozí pošty musí být. Nestudoval jsem poštovní předpisy z první republiky, ale dneska na doporučeném dopise najdeš razítko podací pošty a příjemce podepíše doručovací listinu buď listonošce nebo na přepážce. Předpokládám, že to fungovalo na stejném principu i tehdy. Při prohlížení doporučených dopisů vnitrostátně přepravovaných po roce 1918 (z obou stran, na různých aukcích) jsem až na pár výjimek u většiny celistvostí nenašel příchozí razítko. Razítko příchozí pošty bylo otištěno teprve tehdy, když s dopisem nebylo něco v pořádku například byl špatně vyfrankován a zatížen doplatným. Proto mne zajímalo, jestli nemáš nějaké znalosti, že zrovna tenhle zfalšovaný dopis, by měl mít příchozí razítko.
Registrovaný uživatel
stefanos532 raději čtu tvoje zjištění než se vyjadřovat k R, RE dopisům. Nevím, do jakého roku se na R dopisech označovala příchozí pošta ale podle zde diskutujících se R celistvost v ČSR-I bez příchozího razítka považuje za filatelistický výrobek. Proč doporučeně http://www.infofila.cz/proc-se-rika-doporucene-psani-r-2-c-4598
Registrovaný uživatel
Hodně zajímavý exponát celistvostí z let 1918-19, kde jsou vidět doporučené dopisy z obou stran, nouzová rekomandační razítka R Nr, ručně psané označení doporučených dopisů atd. je na :
http://www.exponet.info/exhibit.php?exhibit_ID=559&lng=CZ
Registrovaný uživatel
stefanos532 napsal
Hodně zajímavý exponát celistvostí z let 1918-19, kde jsou vidět doporučené dopisy z obou stran, nouzová rekomandační razítka R Nr, ručně psané označení doporučených dopisů atd. je na :
http://www.exponet.info/exhibit.php?exhibit_ID=559&lng=CZ


Dnes je mi trochu mizerně (zdravotně), ale děkuji "stefanos532" za tuhle "živou vodu" - už mi stoupl i tlak, a znatelně ožívám. Trochu šokem pro mne bylo zjištění jména vystavovatele - některé materiály... ale co se budu rozčilovat.

Pokusím se zítra - alespoň k několika - napsat komentář. Čeho se obávám nejvíc, že je to z exponátu, který byl někde vystaven a pravděpodobně od výstavní jury dostal slušné ohodnocení. Pokud ano, asi si z jurymanů budu dalších několik let dělat legraci (tedy na odborné úrovni). No je to docela děs...
Registrovaný uživatel
Objevil se zde odkaz na exponát pana Jindřicha Zronka "POPŘEVRATOVÉ FRANKATURY 1918-1919 - HRADČANY, FRANKATURY A RAZÍTKA" vystavený na EXPONETu.

Na albovém listě č. 53 je vystaven telegram, frankovaný (mimo jiné) i známkami emise "Hradčany". Rád bych znal názory zde diskutujících kolegů na tuto poštovně-historickou celistvost, případně i na její popis učiněný vystavovatelem. Děkuji.

Do obrázků přikládám celý albový list a detail telegramu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tady je obrazek vetsi
https://image.ibb.co/kVbNQF/masa.jpg

Mne pripada, ze castka je napsana, ze byla vyplacena v hotovosti (vpravo nahore)
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
« Poslední úpravu provedl(a) Zdenda-Kubik v 6. 7. 2017, 18:42. »
Registrovaný uživatel
Dale razitko na telegramu kde je napsano "misto pro psotovni znamky"je 5a, ale znamky jsou orazeny razitkem 5b
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
Jo a jeste ta 5 Franko ma taky 5a
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
Vlevo nahoře je spěšná známka s přetiskem Franko ve výplatní funkci nebo doplatní funkci ? Poplatek co přečtu je asi 21,6 ? . Pokud byly telegramy vypláceny hotově na přepážce, proč by tam někdo lepil známky, když peníze na nákup měl, celé mi to přijde jako "umělecký výtvor" proti poštovním předpisům. Ale bohužel je neznám, tak nevím, zda to umožňovaly. A jak napsal Zdenda, obě horní razítka vlevo mají 5a.
Registrovaný uživatel
Nevím, jenom hádám, telegram je vyplacený v hotovosti a žádná známka na telegramu nemá co dělat.
Registrovaný uživatel
A tohle razítko je pravé.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pánové, jste na dobré stopě...

1. Telegramy obecně mohly být vypláceny v hotovosti nebo ve známkách (to je však zcela ojedinělé). Zde byl tarif 21,60 Kč a opravdu je tato částka vypsána do kolonky spíše jako "v hotovosti"...

2. Ano, a tohle razítko je pravé - tedy ono razítko "5a" umístěné samostatně na telegramu (a mimochodem nesedí datum s ostatními razítky)...

3. Ostatní razítka (kterými jsou oraženy známky) mají rozlišovací označení "5a" a "5b" - dovedete si představit poštovního úředníka, který na "střídačku" oráží dvěma různými razítky?

4. Známky za 21,60 Kč jsou pěkně nalepeny - už ty rozestupy... Ale to hlavní, asi není moc logické částku 20,00 Kč vyfrankovat dvěma 5,00 Kč a jednou 10,00 Kč - logické by bylo buď čtyřmi (4x 5,00 Kč) nebo dvěma (2x 10,00 Kč)! A když k tomu připočteme dvě hodnoty Hradčan - ale každá s okrajem... Tedy filatelistické "mache".

5. A co ta chuděra spěšná s přetiskem "FRANKO" - pro jistotu se spodním okrajem. Zatím nevím, jaký by měla zpodobňovat poplatek, ale nedovedu si představit situaci, že by na poště "České Budějovice 1" nebyla k dispozici výplatní známka hodnoty 5 h! (I kdyby ten poplatek za něco měl být!)

6. Pro úplnost dodávám, že obě razítka (otištěná na všech známkách) mají veškeré znaky padělků. A mimochodem - nesedí datum se zbývajícím razítkem.

7. Tedy zjednodušeně řečeno "poštovně-historická celistvost" dodatečně vyrobená (respektive "přizdobená") ke škodě sběratelů.

8. Trochu mi udivuje, že tohle dokáže dát vystavovatel do exponátu. A pokud to vystaveno bylo, že si toho nikdo z výstavní jury nevšimnul...

Každopádně pánové díky za Vaše postřehy, zdravě pochybujete a to je dobře.
Registrovaný uživatel
To jen v Budějicích pracoval nějaký nadšenec. Krásně stříhal, krásně lepil jen ten rukopis mohl zlepšit...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Razitko z roku 1920, Praha 1, 4a (11), CSR

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1